חדשות

אורח חיים בריא עשוי להפחית את הסיכון הגנטי להתפתחות סרטן ערמונית (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AACR)

17/04/2021

 

הקפדה על אורח חיים בריא עשויה להפחית את הסיכון המוגבר לסרטן ערמונית קטלני בחולים עם גורמי סיכון גנטיים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Association for Cancer Research.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי גורמים גנטיים תורשתיים תורמים משמעותית לסיכון לסרטן ערמונית ומחקרים קודמים מצאו כי אלו אחראיים ל-58% מהשונות בהיארעות סרטן ערמונית. עד כה לא היה ברור אם הקפדה על אורח חיים בריא עשויה להפחית את הסיכון הגנטי המוגבר לסרטן ערמונית, כולל התקדמות למחלה קטלנית.

 

באמצעות מדד סיכון פוליגני (Polygenic Risk Score, או PRS) החוקרים כימתו את הסיכון הגנטי לסרטן ערמונית ב-10,443 גברים במחקר Health Professionals Follow-up Study עם נתוני גנוטיפ זמינים. הם בחנו את ההשפעה של הקפדה על אורח חיים בריא, כולל משקל בריא, פעילות גופנית מאומצת, אי-עישון וצריכה רבה של עגבניות, דגים שמנים, וצריכה מפחתת של בשר מעובד) על היארעות סרטן ערמונית מכל-סוג וסרטן ערמונית קטלני (מחלה גרורתית או תמותה ספציפית לסרטן ערמונית).

 

החוקרים מדווחים כי תועדו 2,111 מקרי סרטן ערמונית ו-238 מקרי סרטן ערמונית קטלני לאורך חציון מעקב של 18 ו-22 שנים, בהתאמה.

 

בקרב גברים ברבעון העליון של מדד הסיכון הגנטי תועד סיכון גבוה פי חמש להתפתות סרטן ערמונית (יחס סיכון של 5.39, רווח בר-סמך 95% של 4.59-6.34) וסיכון גבוה פי שלוש להתפתחות סרטן ערמונית קטלני (יחס סיכון של 3.43, רווח בר-סמך 95% של 2.29-5.14), בהשוואה לגברים  ברבעון התחתון של הסיכון הגנטי.

 

הקפדה על אורח חיים בריא לא הפחיתה את הסיכון לכלל ממאירויות ערמונית ולא השפיעה על גברים ברבעון סיכון גנטי נמוך יותר.

 

עם זאת, אורח חיים בריא הפחית את הסיכון לממאירות בגברים ברבעון הסיכון הגנטי הגבוה ביותר. בגברים עם מדדי אורח חיים בריא הגבוהים ביותר הסיכון לממאירות ערמונית קטלנית היה קטן בכמחצית, בהשוואה לגברים עם המדדים הנמוכים ביותר להערכת אורח חיים בריא (3% לעומת 6%, בהתאמה).

 

החוקרים מצאו כי שיעור מחלה קטלנית בגברים עם מדדי אורח חיים הטובים ביותר תאמו לשיעור בכלל אוכלוסיית המחקר (3%), עדות לכך שאורח חיים בריא עשוי למנוע את העליה על-רקע גנטי בסיכון לממאירות ערמונית.

 

ממצאי המחקר מצטרפים לעדויות נוספות שהציעו כי בגברים בסיכון גנטי גבוה תתכן תועלת לתכנית ממוקדת לבדיקות סקר לסרטן ערמונית, עם דגש על ממאירויות ערמונית קטלניות בזמן בו עדיין להביא לריפוי המחלה.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Association for Cancer Research

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<