חדשות

התועלת של Cabazitaxel כנגד סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס (Ann Oncol)

18/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of Oncology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בגברים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס עם פרוגנוזה גרועה תועדו תוצאות טובות יותר לטיפול ב-Cabazitaxel כטיפול ראשוני במקום מעכב קולטנים לאנדרוגן.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי הטיפול בגברים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס עם פרוגנוזה גרועה כולל טיפול כימותרפי ב-Taxane ומעכבי מסלול קולטנים לאנדרוגנים. כעת הם ביקשו לבחון את הטיפול הטוב ביותר במקרים אלו.

 

המחקר הרב-מרכזי, אקראי, בתווית-פתוחה, בשלב 2, כלל חולים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס, אשר לא קיבלו טיפול קודם במעכבי קולטנים לאנדרוגנים והיו עם מאפיינים פרוגנוסטיים שליליים, כולל גרורות לכבד, התקדמות לסרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס בתוך פחות מ-12 חודשי טיפול ADT, או לפחות 4 מבין 6 קריטריונים קליניים.

 

המשתתפים במחקר חולקו באקראי ביחס 1:1 לטיפול ב-Cabazitaxel עם פרדניזון, טיפול לפי בחירת הרופא ב-Enzalutamide או Abiraterone עם פרדניזון במינונים סטנדרטיים. החולים יכלו לחצות לקבוצה המקבילה במקרה של התקדמות מחלה.

 

התוצא העיקרי היה שיעורי התועלת הקלינית עם קו-טיפול ראשון, אשר הוגדרו בנוכחות תגובה של 50% ומעלה ברמות PSA, תגובה הדמייתית, או מחלה יציבה למשך לפחות 12 שבועות.

 

מדגם המחקר כלל 95 חולים, אשר היו במעקב לאורך חציון של 21.9 חודשים. שיעורי התועלת הקלינית של קו-טיפול ראשון היו גבוהים יותר עם משלב Cabazitaxel עם פרדניזון, בהשוואה לקבוצה המקבילה (80% לעומת 62%, p=0.039). שיעורי ההישרדות הכוללים לא היו שונים משמעותית בין הקבוצות (חציון של 37.0 לעומת 15.5 חודשים; p=0.073).

 

האירועים החריגים בדרגה 3 ומעלה אשר היו על-רקע הטיפול כללו נויטרופניה (32% עם Cabazitaxel לעומת 0% עם מעכב קולטן לאנדרוגנים), שלשול (9% לעומת 0%, בהתאמה), זיהום (9% לעומת 0%, בהתאמה) ועייפות (7% לעומת 5%, בהתאמה).

 

פרקציית דנ"א גידול בדם מעל לחציון המדגם ועליה בחציון דנ"א גידול בדם במהלך הטיפול נקשרו עם מרווח זמן קצר יותר עד להתקדמות המחלה (יחס סיכון של 2.38, p<0.001; יחס סיכון של 4.03, p<0.001; בהתאמה). בחולים עם פרקציית דנ"א גידול בדם של מעל 30% בתחילת המחקר תועדה הישרדות קצרה יותר משמעותית, בהשוואה לאלו עם דנ"א גידול בדם שהיה לא-מדיד (יחס סיכון של 38.22, p<0.001).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הטיפול ב- Cabazitaxel הדגים תועלת קלינית רבה יותר בחולים עם סרטן ערמונית גרורתי ועמיד לסירוס, אשר לא קיבלו בעבר טיפול כנגד קולטן לאנדרוגנים. רמות דנ"א גידול בדם עשויות לשמש כמדד פרוגנוסטי ומדד זה עשוי לשמש כסמן חשוב בחולים אלו.

 

Ann Oncol, 6 April, 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<