חדשות

מחקר עולם אמיתי מצביע על כך הסיכון לאשפוזים במהלך טיפול ב-Abiraterone כנגד סרטן ערמונית גבוה יותר בהשוואה לטיפול ב- Enzalutamide (מתוך Clin Pharmacol )

01/08/2021

במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Clinical Pharmacology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול כנגד סרטן ערמונית ב-Abiraterone (זייטיגה) מלווה בסיכון מוגבר לנזק כלייתי חד, נזק כבדי ופרפור פרוזדורים, בהשוואה לסיכון עם טיפול ב-Enzalutamide (אקסטנדי).

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי פרופילי הבטיחות של Abiraterone או Enzalutamide מבוססים בעיקר על נתונים ממחקרים קליניים בשלב III. כעת הם ביקשו לבחון את שיעורי ההיארעות של אירועים חריגים מסוימים המובילים לאשפוזים בתנאי עולם-אמיתי (פרפור פרוזדורים, אי-ספיקת לב חדה, מחלת לב איסכמית, נזק כלייתי חד, אירוע מוחי איסכמי, הארכת מקטע QT, הפטיטיס ופרכוסים),תוך השוואת Abiraterone מול Enzalutamide.

 

החוקרים התבססו על מאגר French National Health Insurance System וזיהו את כל החולים עם חשיפה לטיפול ב- Abiraterone או Enzalutamide בין 2013 ו-2017, אשר היו במעקב עד סוף חודש דצמבר בשנת 2018. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת יחס שיעורי ההיארעות של אירועים חריגים בחולים ללא התוויות-נגד או אזהרות מפני השימוש באחת התרופות.

 

מבין 11,534 חולים שטופלו ב- Abiraterone ו-Enzalutamide, נזק כלייתי חד (יחס שיעורי היארעות של 1.42, רווח בר-סמך 95% של 1.01-2.00), חשד לנזק כבדי (יחס שיעורי היארעות של 3.06, רווח בר-סמך 95% של 2.66-3.53) ופרפור פרוזדורים (יחס שיעורי היארעות של 1.12, רווח בר-סמך 95% של 1.05-1.19) היו נפוצים יותר משמעותית עם Abiraterone לעומת Enzalutamide.

 

ממצאי המחקר מספקים נתוני עולם-אמיתי אודות פרופיל הבטיחות של Abiraterone ו-Enzalutamide בתנאי עולם-אמיתי, בפרט בכל הנוגע לאירועים המובילים לאשפוז. למרות מספר מגבלות, כולל העדר נתונים קליניים, העדויות בנוגע לנזק כלייתי חד עם Abiraterone עולים בקנה אחד עם נתונים קודמים מצרפת.

 

החוקרים כותבים כי התוצאות תומכות בנקיטת משנה זהירות בכל הנוגע לשימוש ב-Abiraterone לטיפול בסרטן ערמונית.

 

Br J Clin Pharmacol. 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<