הודעות אירגונים

אסותא מרכזים רפואיים משיקה את ''מרפאת הלב לצעירים''- מרפאה המתמחה בטיפול בצעירים שעברו אירוע לב

23/09/2007

לרגל יום בריאות הלב, הודיעה היום אסותא מרכזים רפואיים, על פתיחת מרפאת לב לצעירים, המהווה מרפאת מומחים מיוחדת לצעירים בני 50 ומטה, שעברו אירוע לב. המרפאה מתמחה בטיפול בחולים צעירים, באיתור גורמי הסיכון ובהתאמת תכנית טיפול ייחודית באופן אישי. מרפאת הלב לצעירים תיפתח השבוע בבית החולים "אסותא תל אביב". ביום ראשון הקרוב, 30 בספטמבר, ייערך בישראל ובעולם יום בריאות הלב הבינלאומי להגברת המודעות למחלות לב ולגורמים להם.

מסקר ACSIS האחרון של המחלקות הקרדיולוגיות בישראל עולה כי בארץ מתרחשים מדי שנה 25 אלף אירועי לב כליליים, מתוכם כ-2,500 אירועים מתרחשים בקרב צעירים עד גיל 50. בשלושת הסקרים האחרונים שבוצעו במרוצת שנות האלפיים נכללו כ-6,000 חולים עם אוטם חד בשריר הלב. כ-10% מהחולים היו בני 45 שנים או פחות.

 

על גורמי הסיכון בקרב צעירים לעומת מבוגרים

גורמי הסיכון העיקריים לאירועי לב בקרב צעירים הם עישון (90%-70% מהלוקים באוטם לב בגיל צעיר הם מעשנים), גורמים גנטיים, השמנת יתר, הפרעות מסויימות בשומני הדם ולאו דווקא ערכי כולסטרול מוגברים. אצל מבוגרים, לעומת זאת, גורמי הסיכון העיקריים הם יתר לחץ דם וסוכרת, ולכן תכניות הטיפול בהם מעמידות גורמים אלה במרכז. גורם נוסף המבדל את הצעירים מהמבוגרים הוא הקשר המובהק בין אירוע לב לבין נטייה לקרישתיות יתר של הדם. ברור אם כן, כי לחולים עם טרשת בגיל צעיר מאפיינים ייחודיים העשויים להשפיע הן על התהליך האבחנתי והן על הטיפול.

 

ד"ר שלומי מטצקי, מטובי המומחים בישראל בתחום מחלות הלב ומתמחה בטיפול בצעירים חולי לב, רופא בכיר ב"מרפאת הלב לצעירים" של אסותא וביחידה לטיפול נמרץ לב במרכז הרפואי "שיבא" בתל-השומר מסביר כי: "דרך הטיפול בבני 50 ומטה צריכה להיות מותאמת לגורמי הסיכון ולמאפיינים הייחודיים שלהם. מטרתה של מרפאת הלב לצעירים היא לערוך להם בירור מעמיק יותר ולספק תחת קורת גג אחת מענה כוללני, מיטבי ומהיר לאותם צרכים. המרפאה תעניק להם טיפול מקיף ואגרסיבי, כדי למנוע הישנות אירועים דומים או החמרת המחלה".

 

על מרפאת לב לצעירים באסותא תל אביב

המרפאה מיועדת לבני 50 ומטה שעברו אירוע הקשור בעורקי הלב כגון התקף לב, או שבבדיקות שעברו, כגון בדיקת CT עורקי הלב (קורינארי), מיפוי לב או צנתור, התברר כי הם סובלים מהיצרות כלי הדם של הלב (טרשת). כמו כן מיועדת המרפאה לסובלים מתעוקת חזה (כאבים בחזה בשעת מאמץ) שהמחלה בעורקי הלב התגלתה אצלם בגיל צעיר יותר. במרפאה לחולי לב צעירים ב"אסותא תל- אביב"  תבוצע בדיקת הערכה ראשונית על ידי רופא בעל ניסיון בטיפול בצעירים, ובהמשך יהיו מטופלים אלה במעקב קליני. בנוסף יופעלו שורה של שירותים, שיספקו מענה פרטני לצרכים הייחודיים של חולים עם טרשת ו/או לאחר אוטם בגיל צעיר.

 

שירותים נוספים במרפאת הלב לצעירים באסותא תל אביב

  • מרפאה מטבולית

תופעל ע"י רופא מומחה להפרעות בשומני הדם. למרפאה זאת יופנו החולים עם הפרעות ייחודיות מטבוליות בכלל ובשומני הדם בפרט.

  • מרפאת קרישה

תופעל על ידי רופא מומחה להפרעות קרישה ותציע שירות ייחודי: בדיקת יעילותן של תרופות נוגדות טסיות כגון אספירין ופלאביקס. "מדובר בתרופות הניתנות בדרך כלל לאנשים שלקו באירוע לב או לאחר התערבות כלילית (צנתור עם בלון ו/או תומכן בעורקי הלב), אך לגבי חלק מהחולים הן אינן יעילות במינונים המקובלים. המרפאה תספק ייעוץ למי שתתגלה אצלו חוסר תגובה מספקת לתרופות אלה", מסביר ד"ר מטצקי.

  • מרפאת השמנת יתר

      תאויש על ידי רופא אנדוקרינולוג מומחה לבעיית השמנת יתר ודיאטנית. למרפאה זאת יופנו

      חולים הסובלים מהשמנת יתר חולנית.

  • תכנית להפסקת עישון

      התוכנית תכלול קבוצות תמיכה ותנוהל על ידי רופא מנוסה בתחום הפסקת עישון.

 

 

 

ד"ר מטצקי מדגיש כי: "מחלות כלי לב ודם המתפתחות אצל צעירים בעיצומם של החיים הפעילים מהוות נטל כבד הן על החולה עצמו והן על הסביבה. טיפול הולם ומותאם לחולים אלה יכול לצמצם משמעותית את מספר האירועים החוזרים".

השירותים במרפאה ניתנים לפי שעה במסגרת פרטית. לקביעת תור ולפרטים נוספים:

7644444- 03  או 6474*. כתובת "מרפאת הלב לצעירים": בית חולים אסותא, ז'בוטינסקי 62 תל אביב.

10 עובדות על מחלות לב

1.      טרשת עורקים הינה מחלה הגורמת לחסימת עורקים המספקים דם ללב. החסימה יכולה לגרום לתעוקת חזה, לאוטם שריר הלב ועלולה אף להתבטא כמוות פתאומי.

2.      הטרשת עלולה להתפתח באופן שקט במשך שנים, ללא מתן סימנים מקדימים, כשהיא צוברת משקעים שומניים על דפנות עורקי הלב.

3.      בישראל מתרחשים כ-25,000 התקפי לב מידי שנה, מתוכם 4,200 קטלניים.

      10% מהחולים במחלת לב הינם מתחת לגיל 45.

4.      טיפול בטרשת עורקים נחלק לטיפול מניעתי ראשוני ולטיפול שניוני לאלה שלקו במחלה. בכל המקרים, מטפלים בגורמי הסיכון של המחלה, ומבחינים בין טיפול תרופתי לטיפול פולשני (צנתור או ניתוח מעקפים).

5.      הצנתור האבחנתי נמשך כ-15 דקות בלבד.

6.      כ-50% מכלל המטופלים בצנתור האבחנתי ממשיכים לצנתור טיפולי, 40% מהמאובחנים משתחררים עם המלצה לטיפול תרופתי.

7.      צנתור טיפולי בשעות הראשונות של אוטם שריר הלב מקטין את הנזק ללב, משפר ומאריך את תוחלת החיים.

8.      פחות מ-10% מהמאובחנים מופנים לניתוח מעקפים.

9.      בכ-95% מהמקרים מתבצע הצנתור הטיפולי באמצעות צנתר בלון, בשילוב השתלת תומכן.

10. שימוש בתומכן משחרר תרופה, מקטין את הסיכוי להיצרות חוזרת לכ- 8% בלבד.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<