חדשות

זיהומים בדרכי הנשימה לרבות שפעת קשורים לסיכון מוגבר לאוטם חד של שריר הלב אך חיסונים עשויים להפחית הסיכון (Heart)

28/08/2015

מאת מערכת אי-מד

מטה אנליזה חדשה המבוססת על מחקרים תצפיתיים מבוקרי מקרה שהתפרסמה ב-Heart מצביע על קשר מובהק בין זיהומים במערכת הנשימה לאחרונה לבין סיכון מוגבר לאוטם חד בשריר הלב (AMI) ועל יעילות החיסונים נגד השפעת בהפחתת הסיכון ל-AMI.

החוקרים מסבירים ברקע ש-AMI היא הסיבה המובילה לתמותה ולנכות בעולם. יותר ויותר עדויות ממחקרים תצפיתיים קושרות בין שפעת ו-AMI. במטופלים עם מחלת קורונרית ידועה, מתן חיסון נגד שפעת קשור לירידה באירועים קרדיווסקולריים. עם זאת, האפקט של חיסון נגד שפעת על היארעות של AMI בין קבוצות אוכלוסייה שונות טרם קיבל ביסוס עובדתי.

מטרת הסקירה השיטתית של מחקרים מבוקרי מקרה הייתה כפולה: 1. להעריך את הקשר בין הדבקות בשפעת ל-AMI ו-2. להעריך את הקשר בין חיסון נגד שפעת ו-AMI .

המקרים כללו מצבים עם AMI שאירע לראשונה או כל אירועי ה-AMI . המחקרים הוערכו על בסיס איכותם והמטה-אנליזה בוצעה תוך שימוש במודל עם אפקט אקראי עבור החשיפה לשפעת או הידבקות, וקבלת חיסון.  

החוקרים מדווחים כי 16 מחקרים (8 על חיסון נגד שפעת, 10 על שפעת ו-AMI) עמדו בתנאי ההכללה ונכללו בסקירה השיטתית והמטה-אנליזה.

הדבקות לאחרונה בשפעת, מחלה דמויית שפעת או זיהום בדרכי הנשימה היו שכיחים יותר במקרי AMI , עם סיכון יחסי מצטבר של פי 2.01 (בטווח 1.47-2.76) .

חיסון נגד שפעת היה קשור באופן מובהק לסיכון נמוך יותר ל-AMI עם סיכון יחסי של 0.7 (בטווח 0.56-0.91) השווה ליעילות המוערכת של החיסונים של 29% (בטווח 9% עד 44%)  כנגד AMI .

החוקרים מסכמים כי מטה-אנליזה זו של מחקרי מבוקרי מקרה מצאה קשר מובהק בין זיהומים בדרכי הנשימה ו-AMI . האפקטיביות המוערכת של חיסונים לשפעת על AMI הייתה דומה ליעילות של טיפולים מקובלים למניעה שניונית למניעת AMI בספרות. החוקרים ממליצים על עריכת מחקר אקראי ומבוקר רחב מימדים שיספק עדות על האפקט של החיסונים נגד השפעת על AMI , לרבות היעילות של החיסון במסגרת מניעה ראשונית.

Heart doi:10.1136/heartjnl-2015-307691

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<