חדשות

שילוב טיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים עם זיהום ריאתי מעלה את הסיכון להתקפי לב (J Infect Dis)

04/02/2017

 

טיפול בתרופות ממשפחת נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים (NSAID או Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs) במהלך זיהום נשימתי חד מלווה בעליה של פי 3.4 בסיכון לאוטם חד של שריר הלב, כאשר הטיפול ניתן פומית ופי 7.2 עם טיפול פראנטרלי, בהשוואה לסיכון הבסיסי ללא טיפול בתרופות אלו או זיהום נשימתי חד, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש פברואר בכתב העת Journal of Infectious Diseases.

 

החוקרים בחנו את ההשפעה האפשרית של משלב זיהום נשימתי חד עם טיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים במחקר שכלל 9,793 משתתפים שאושפזו בשל אוטם שריר הלב בין 2007-2011. הם התבססו על נתוני Taiwan National Health Insurance Program והשוו את הסיכון לאוטם שריר הלב בקרב חולים עם זיהום נשימתי חד וחשיפה לנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים, זיהום נשימתי חד ללא חשיפה לתרופות אלו, חשיפה לתרופות אלו בלבד, או העדר חשיפה לתרופות אלו או זיהום נשימתי חד.

 

תאריך האינדקס של אוטם שריר הלב היה יום האשפוז הראשון ותקופת המקרים של אוטם שריר הלב הורחבה לשבעת הימים הקודמים. תקופת הביקורת התואמת כללה את התקופה שבין 366-372 ימים לפני תאריך האינדקס. תאריך האינדקס לזיהום נשימתי חד הוגדר כתאריך הביקור במרפאת חוץ.

 

בהשוואה להעדר חשיפה, שימוש בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים לווה בעליה של פי 3.4 בסיכון לאוטם שריר הלב, זיהום נשימתי חד ללא חשיפה לתרופות אלו לווה בעליה של פי 2.7 בסיכון לאוטם שריר הלב וחשיפה לנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים בלבד לוותה בעליה של פי 1.5 בסיכון.

 

מתן פראנטרלי של תרופות אלו לחולים עם זיהום נשימתי חד לווה בעליה גדולה עוד יותר בסיכון לאוטם שריר הלב (יחס סיכויים מתוקן של 7.22).

 

למינון התרופות הייתה גם כן השפעה על הסיכון לאוטם שריר הלב. טיפול פומי במינון נמוך להקלה על תסמיני זיהום נשימתי חד לווה בעליה של פי 3 בסיכון לאוטם שריר הלב, בעוד שטיפול פומי במינון גבוה לווה בעליה של פי 3.3 בסיכון לאוטם שריר הלב.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מהנתונים עולה כי טיפול בנוגדי-דלקת שאינם סטרואידים במהלך זיהום נשימתי חד, בעיקר טיפול תרופתי פראנטרלי, מלווה בעליה נוספת בסיכון לאוטם שריר הלב.

 

J Infect Dis. Published online February 2, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני