חדשות

בידוד חברתי משפיע ישירות על המצב הבריאותי ומעלה את הסיכון לתמותה (Am J Epidem)

25/11/2018

 

בידוד חברתי הינו גורם מנבא משמעותי של תמותה מכל-סיבה ותמותה עקב מחלות לב וכלי דם, הן בשחורים והן בלבנים, ועשוי גם לנבא תמותה על-רקע ממאירות בלבנים, כך עולה מנתונים מארצות הברית, שפורסמו במהלך חודש אוקטובר בכתב העת American Journal of Epidemiology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בידוד חברתי הינו גורם הסיכון מוכח למצב בריאותי ירוד ותמותה מוקדמת ויש המתייחסים למאפיין זה כאל העישון החדש, במונחים של ההשפעה האפשרית על הבריאות הגופנית בעתיד.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם קיימים הבדלים לפי גזע ומגדר בקשר בין בידוד חברתי ובין תמותה מכל-סיבה, תמותה עקב מחלות לב וכלי דם ותמותה עקב מחלה ממארת. הם התבססו על נתונים אודות 580,182 מבוגרים שלקחו חלק במחקר Cancer Prevention Study II בשנים 1982/1983 והיו במעקב עד 2012.

 

מהנתונים עלה קשר מובהק בין בידוד חברתי ובין תמותה מכל-סיבה בכל תתי הקבוצות (p<0.005); עם יחסי סיכון של 2.34 ו-1.60 בהשוואת הבידוד החברתי החמור ביותר לקל ביותר בגברים לבנים ושחורים, בהתאמה. יחסי הסיכון עמדו על 2.13 ו-1.84, בהתאמה, בקרב נשים לבנות ושחורות. הקשר לא היה שונה בין גברים שחורים ונשים שחורות, אך היה מעט בולט יותר בנשים לבנות, בהשוואה לגברים לבנים.

 

בידוד חברתי נקשר גם עם תמותה עקב מחלות לב וכלי דם בכל תת-קבוצה (p<0.03). עם זאת, הקשר עם תמותה משנית למחלה ממארת תועד רק בקרב לבנים (p<0.0001).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי זיהוי בידוד חברתי והתערבויות ממוקדות במבוגרים עשויים לסייע בשיפור המצב הבריאותי של האוכלוסיה.

 

Am J Epidem. Published online October 16, 2018.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני