חדשות

האם הגיעה העת לבחור טיפול מניעתי ראשוני בסטטין לפי דרגת ההסתיידות של עורקים כליליים?/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

27/12/2018

דרגת ההסתיידות של העץ הכלילי (ר"ת scoring CAC ), כפי שנמדדת בטומוגרפיה ממוחשבת (ר"ת CT) ללא חומר ניגודי אך EKG gated, מוסיפה ממד נוסף ובלתי תלוי, במודלים קיימים של ריבוד סיכון אירועים כליליים באוכלוסייה ( כגון Framingham ואחרים).

איגודים מסוימים אך המליצו טיפול מניעתי ראשוני בסטטין כבר במדד CAC בינוני  CAC< 400 > 100Agatston units . או AU).

אם זאת, השפעת הטיפול בסטטין במינונים שונים (כ low או intermediate או high intensity) על התוצאים, בריבוד לפי דירוג CAC score , לאורך מעקב ארוך טווח, ואם קיים ערך מוסף על דירוג הסיכון של risk score ASCVD לא לגמרי ברורה.

מטרת המחקר:

להעריך האם באמת score CAC עשוי לזהות מטופלים אשר עשויים להפיק תועלת מקסימלית מטיפול מניעתי בסטטין, או אולי מטופלים בהם הטיפול מיותר.

שיטות:

החוקרים באחד מהמרכזים הרפואיים של צבא ארה"ב (ב Walter Reed National Military Medical Center, Bethesda, Maryland) זיהו את כל המטופלים העוקבים אשר עברו scoring CAC בין 2002-2009 ללא תחלואה קרדיו וסקולרית או מחלה ממארת קודמת.

תוצא עיקרי הוגדר כאירוע ראשון של MACE , כמשלב תוצאים של אוטם (ר"ת MI ), שבץ, ותמותה מסיבה קרדיו וסקולרית.

ההשפעה של טיפול בסטטין על התוצאים נותחה בפילוח לפי קיום CAC וחומרת דירוגו, לאחר שקלול לפי תחלואה בסיסית, בשיטת הסתברות הפוכה של המשקל היחסי של הטיפול (inverse probability of treatment weights) ובהתבסס על השוואה לפיpropensity score.

תוצאות:...

להמשך המאמר המלא באתר האיגוד הקרדיולוגי

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<