חדשות

טיפול בחסר ברזל בחולי אי ספיקת לב באמצעות ferric carboxymaltose (פרינג'קט) יעיל הן מבחינה רפואית והן מבחינה כלכלית (Scand Cardiovasc J)

29/01/2019

במאמר שהתפרסם לאחרונה ב- Scand Cardiovasc Jמציגים המחברים אנליזת עלות/תועלת לפיה טיפול בחסר ברזל בחולי אי ספיקת לב (HF) באמצעות ferric carboxymaltose (פרינג'קט) הצליח להשיג שיפור באיכות חיי החולים מבלי שסך עלות הטיפול בהם עלתה.

ברקע מסבירים המחברים כי הקווים מנחים של החברה האירופאית לקרדיולוגיה (ESC) ממליצים על בדיקת Ferritin ו- transferrin רווי באי ספיקת לב כרונית (HF) בכדי לאבחן חסר ברזל (הערכת המערכת :  למחשבון עזר להערכת חסר ברזל בחולי אי ספיקת לב על בסיס הנחיות ה-ESC הקליקו כאן והורידו את המחשבון) , ומתן  טיפול בפרינג'קט  עבור חולי HF שאובחנו עם חסר ברזל חיוני בכדי להקל על הסימפטומים ולשפר את התפקוד הגופני ואיכות החיים. מטרת המחקר הנוכחי היה להעריך העלות/תועלת של יישום המלצה זו בארבע מדינות נורדיות (דנמרק, פינלנד, נורבגיה ושבדיה).

לצורך כך ביצעו החוקרים ניתוח עלות תועלת שבו בוצעה השוואה בין  טיפול בפרינג'קט לפלצבו על פני תקופה של שנה אחת בכל מדינה. הנתונים על שימוש במשאבי בריאות ותוצאות מדדי בריאות נלקחו מתוך מחקר ה- CONFIRM-HF בשילוב עם עלויות ספציפיות בכל מדינה. לשם כך חושבה תוספת העלות הנדרשת להשגת תוספת שנת חיים המותאמת לאיכות (QALYs).

המחברים מדווחים כי סך ה-QALYs היו גבוהים יותר (עלייה של 0.050 QALYs לחולה) בקבוצת הטיפול בפרינג'קט בהשוואה לפלצבו. במקביל העלויות הכוללות לטיפול בחולה היו נמוכות יותר בכל המדינות (עם הפחתות הנעות בין 36 ל -484 אירו) בקבוצת הטיפול בפרינג'קט.  ירידה בכמות האשפוזים היה הגורם העיקרי לתוצאות אלה. גורם חשוב נוסף לתוצאות אלה היה יכולת השילוב של הטיפול בפרינג'קט במסגרת הטיפול השגרתית הכוללת בחולי אי ספיקת הלב.

 ניתוחי רגישות שביצעו החוקרים על פרמטרים שונים שבהם השתמשו למודל העלות/תועלת הדגימו מובהקות גבוהה לתוצאות האנליזה.

 מסקנות החוקרים הם כי טיפול בחסר בברזל ב- HF באמצעות פרינג'קט בהשוואה לפלצבו משיג הן שיפור באיכות החיים הבריאותית מבלי שתהיה עלייה בעלויות הטיפול הכוללות בכל המדינות הנורדיות. להערכתם, שילוב אינטרגלי של הטיפול בחסר ברזל במסגרת ניהול אי ספיקת לב מאפשר יישום יעיל הן מבחינה קלינית והן מבחינה כלכלית של המלצות ה-ESC ,  ללא צורך במשאבים נוספים.

Scand Cardiovasc J. 2018 Nov 20:1-26

הערת המערכת: האנליזה אמנם בוצעה במדינות הנורדיות באירופה אך יש להניח שניתוח בישראל היה מדגים תוצאות דומות. החיסכון באשפוזים צפוי להתקזז מול תוספת עלות הטיפול בפרינג'קט.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<