חדשות

יתרון הגלובליזציה האם השוואת איכות הטיפול בעת אוטם בין ארצות עשויה לגרום לשינויים?/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

23/05/2019

סקירה נוכחית זו מוגשת לזכרו של חברנו ז"ל, ד"ר אורן זוסמן, מחבר הראשי של המאמר, אשר נפטר באביב ימיו בגיל 38 בלבד בתאריך 29.01.2019 , יממה בלבד לפני שמאמרו פורסם לראשונה און לין באתר כתב העת HEART, וכעת בהוצאה ראשונה מחודש יוני של כתב העת.

ההערכה של איכות הטיפול הרפואי המונגש, חיונית וחשובה אך מעבר לתוצאים, לא רק עבור המרכזים הרפואיים, והמטופלים, אלא גם לצוותים הרפואיים עצמם.

עדויות רומזות שהערכה ודיווח מדדים של טיפול רפואי כרוכים בשיפור תוצאים קליניים.

 

בדומה לאיגודים הקרדיולוגים האמריקאים, גם האיגוד הקרדיולוגי האירופאי ESC הציע בשנת  2016 אך 20 מדדי איכות (ר"ת QI כ quality indicator ) ב 7 תחומים של ניהול מטופלים בעת אוטם חד (ר"ת (AMI, בהתאם להנחיות האיגוד המקובלות. מדדים אלה עברו תיקוף במרשמים קליניים לאומיים, והציגו יחס הפוך לתמותה לטווח הקצר של 30 יום והארוך יותר של 3 שנים.

 

אמנם יש חשיבות רבה למרשמים לאומיים הקולטים את:

 

·         אפיון החולים הלוקים בתסמונת כלילית חדה (אוטם חד בשריר הלב STEMI\NSTEMI),

 

·         דרכי הטיפול, מגמות, ותוצאות הטיפול,

 

·         מידת מיושמות ההמלצות הטיפוליות המקובלות, כדי לעודד את הטיפול על ידי רפואה מבוססת ראיות (evidence-based medicine) ,

 

אך אין מחקרים המשווים בתלות הזמן שינוים בגישות טיפול בין מדינות, עמידה במדדי האיכות שנקבעו לפי האיגודים, ב AMI ,  וכיצד זה משפיע על התוצאים לטווח הבינוני.

 

מספר מדינות אירופאיות אכן מנהלות מרשמים תקופתיים אם רציפים או מדגמיים כגון מרשםACSIS אצלנו (כ  Acute  Coronary Syndrome in Israel Survey), מדגם דו חודשי אחת לשנתיים, או המרשם הלאומי הבריטיUK MINAP    Myocardial Ischaemia National Audit Project ).

 

 

מטרת המחקר:

להשוות שינויים בזמן של השגת מדדי ESC של QI - AMI בעת ניהול מטופלים אלה ב UKואצלנו בין 2006 ל 2013 כפי שנאספו ב 2 המרשמים הלאומיים.

 

שיטות:

הצלבת נתונים מתוך מאגרי הנתונים של המרשמים הלאומיים ACSIS ו MINAP , שימשו להשוואה מותאמת של תקופות החודשיים של הסקרים האלה בין השנים 2006 , 2010 ו 2013, להשגת 14 מתוך 20 מדדי האיכות של ESC כ AMI QIs.

 

לתוצאות ולמסקנות באתר האיגוד הקרדיולוגי

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני