חדשות

חשיבות טיפול בנוגדי-קרישה סביב אבלציה באמצעות צנתר של פרפור פרוזדורים (Eur Heart J)

27/06/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת European Heart Journal מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי בחולים המיועדים לאבלציה של פרפור פרוזדורים, לא תועדו הבדלים ביעילות ובטיחות המשך טיפול ללא הפרעה בנוגדי קרישה פומיים שאינם פועלים כאנטגוניסטים של וויטמין K (Non-vitamin K Oral Anticoagulant או NOAC), בהשוואה לאי-נטילת מנה אחת או שתי מנות של הטיפול, ללא תלות בסוג ה-NOAC.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות נייר עמדה שפורסם לאחרונה והמליץ על טיפול ללא-הפרעה ב-NOAC במהלך אבלציה באמצעות צנתר של פרפור פרוזדורים, אין מחקרים אקראיים ברורים בנושא. כעת הם בחנו את הבטיחות והיעילות של המשך טיפול ב-NOAC ללא-הפרעה, אי-נטילת התרופה ביום הפרוצדורה או אי-נטילת התרופה במשך 24 שעות בחולים שהופנו לאבלציה של פרפור פרוזדורים.

 

המחקר הפרוספקטיבי, אקראי, כפל-סמיות, רב-מרכזי, כלל 326 חולים (75% גברים, גיל ממוצע של 58 שנים) שהיו מיועדים לאבלציה של פרפור פרוזדורים. המשתתפים חולקו באקראי ביחס 1:1:1 לטיפול ללא-הפרעה, אי-נטילת התרופה ביום הפרוצדורה, או אי-נטילת התרופה במשך 24 שעות. טיפול מגשר עם Low Molecular Weight Heparin ניתן בחולים עם פרפור פרוזדורים קבוע שלא נטלו NOAC במשך 24 שעות. הטיפול ב-NOAC כלל Dabigatran, Rivaroxaban ו-Apixaban.

 

התוצא העיקרי היה היארעות אירועי דמם בתוך חודש מהאבלציה. תוצאי הסיום המשניים כללו אירועים תרומבו-אמבוליים וסיבוכים אחרים על-רקע הפרוצדורה.

 

הדרישה להפרין במהלך הפרוצדורה הייתה גבוהה יותר בקבוצת המטופלים שלא נטלו NOAC במשך 24 שעות, בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות (p<0.001) וזמן הקרישה הפעיל הממוצע היה דומה בין הקבוצות. היארעות אירועי דמם מג'ורי עד חודש לאחר האבלציה והירידה בריכוז המוגלובין לאחר-אבלציה לא היו שונים משמעותית בין קבוצות הטיפול או בין תכשירים שונים ממשפחת NOAC.

 

החוקרים לא זיהו אירועים פטאליים או סיבוכים תרומבו-אמבוליים בכל שלוש הקבוצות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בחולים המיועדים לאבלציה של פרפור פרוזדורים, מתן טיפול ב-NOAC ללא-הפרעה, אי-נטילה מנה אחת של הטיפול או הפסקת הטיפול למשך 24 שעות לא הובילו להבדלים בבטיחות או ביעילות הטיפול, ללא תלות בסוג ה-NOAC.

 

Eur Heart J. 2019;40(19)

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<