חדשות

פרט לכדור בדולח, איזה אמצעי מנחש טוב יותר את התחזית ארוכת הטווח, בחשד לתחילת מחלה כלילית יציבה?/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

08/08/2019

טומוגרפיה אנג' גרפית כלילית ממוחשבת ( ר"ת CCTA ), בעלת רגישות אבחנתית של 86%, סגוליות של 96% ובעיקר בעלת ערך  negative predictive המתקרב ל 100% לשלילת מחלה כלילית חסימתית.

הדמית CCTA מעריכה לא רק את הנהור (ה lumen) אלא גם שינויים החלים בדופן אם מסוידים ואך אם לאו, כסמן מוקדם למחלה כלילית (ר"ת CAD ), לכן יתכן שפרט להיותה כלי אבחנתי מעולה, אולי היא מסוגלת להעריך גם תחזית קרדיאלית ארוכת טווח.

אכן ערך הנבואי של CCTA כבר הוכח במחקרים חד ורב מרכזיים במעל 25000 מטופלים לאורך תקופת מעקב של 5.6 שנים, ואך עד 7.8 שנים במדגם של 1469 מטופלים.

מאידך המהלך של CAD אטי, עם השהייה ארוכת שנים (במחלה היציבה) בין תחילתה ועד הופעת האירועים החדים (ר"ת ACS ). לכן דרושות תקופות מעקב ארוכות מ 5-6 שנים כדי להעריך אם CCTA אכן כלי פרוגנוסטי יעיל לניבוי סיכון קרדיו וסקולרי (ר"ת CVS).

מטרות המחקר:

  1. להעריך את ערך הפרוגנוסטי של מדדי CCTA שונים, לתחזית ארוכת הטווח (הערכת תוצאים של 10 שנות מעקב), בחשד להתחלת CAD לא חריפה, בהתאם לניבוי סיכון של:
  • תמותה קרדיאלית
  • ואוטם לא קטלני ר"ת MI ,
  1. האם יש ערך מוסף של CCTA מעבר לדירוג הסיכון המחושב קלינית, בהתאם לגורמי סיכון ותסמיני המחלה כמקובל כיום,
  2. ואם תוצאות ה CCTA יובילו לדירוג סיכון שונה (כ re classification of CAD risk), בר השלכות על הטיפול כולל המניעתי המוצע.

 

שיטות:

מחקר פרוספקטיבי ממרכז גרמני יחיד על כל 2011 המטופלים שעברו CCTA בין 2004-2008 (מאושפזים או אלקטיביים) עם חשד ל CAD , לא מאובחנת מקודם, אך לא אקוטית. תקופת מעקב חציונית הייתה 10 שנים בטווח בין רבעוני של 8.1-11.2 שנים.

נבדקו במחקר:

  • א. משלב התוצא שכלל תמותה קרדיאלית ו MI שהוערך לפי אנאליזה Cox proportional hazards ,
  • ב. הישרדות event-free survival שהוגדר כמספר השנים כדי להגיע ל 1% תוצא קצה מצטבר,
  • ג. וחושב שיעור ה re classification of CAD risk לעומת מודל הסיכון הקליני לפי Morise risk score, דירוג הדומה ל ASCVD risk score בליווי התמונה הקלינית.

 

לתוצאות ולמסקנות באתר האיגוד הקרדיולוגי

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<