חדשות

מהו יעד לחץ הדם האופטימאלי בחולים עם ובלי סוכרת? (Eur Heart J)

10/08/2019

 

מדידות לחץ דם גבוהות תחת טיפול תרופתי לאיזון לחץ הדם מלוות בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים ותמותה, אך גם רמות נמוכות מדי, עם לחץ דם סיסטולי נמוך מ-120 מ"מ כספית או לחץ דם דיאסטולי נמוך מ-70 מ"מ כספית, מלוות בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים ותמותה, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת European Heart Journal.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מחקרים קודמים הצביעו על קשר לא-לינארי בין לחץ דם סיסטולי ולחץ דם דיאסטולי ובין התוצאות, עם עדות לסיכון מוגבר בנוכחות מדידות לחץ דם גבוהות או נמוכות. השערת המחקר הייתה כי הסיכון על-רקע מדידות לחץ דם יהיה שונה בין חולים עם ובלי סוכרת בסיכון גבוה למחלות לב וכלי דם.

 

ממחקרי ONTARGET/TRANSCEND זיהו החוקרים 11,487 חולי סוכרת ו-19,450 חולים ללא-סוכרת, אשר טופלו ב-133 מרכזים ב-44 מדינות, עם חציון מעקב של 56 חודשים. למשתתפים הייתה היסטוריה של אירוע מוחי, אוטם לבבי, מחלת עורקים היקפית , או שהם היו חולי סוכרת בסיכון גבוה.

 

המשתתפים במחקר ONTARGET חולקו באקראי לטיפול ב-Ramipril במינון 10 מ"ג ביום, Telmisartan במינון 80 מ"ג ביום, או משלב של שתי התרופות. אלו במחקר TRANSCEND לא סבלו את הטיפול במעכבי ACE וחולקו באקראי לטיפול ב-Telmisartan במינון 80 מ"ג ביום, או פלסבו תואם.

 

החוקרים בחנו את הקשר בין לחץ הדם הסיסטולי ולחץ הדם הדיאסטולי הממוצע שנרשם תחת הטיפול התרופתי ובין התוצא המשולב של תמותה קרדיווסקולארית, אוטם לבבי, אירוע מוחי ואשפוזים בשל אי-ספיקת לב, מרכיבי התוצא העיקרי וכן תמותה מכל-סיבה.

 

בחולי סוכרת שיעור האירועים היה גבוה יותר לאורך כל הספקטרום של מדידות לחץ דם סיסטולי ולחץ דם דיאסטולי, בהשוואה לאלו ללא סוכרת.

 

לחץ דם סיסטולי ממוצע תחת טיפול של 160 מ"מ כספית ומעלה לווה בסיכון מוגבר לתוצא העיקרי, בהשוואה למדידות לחץ דם סיסטולי של 120-140 מ"מ כספית, הן בחולי סוכרת (יחס סיכון של 2.31) והן בחולים ללא-סוכרת (יחס סיכון של 1.66). הממצאים היו דומים בהערכת כל תוצאי הסיום האחרים בחולי סוכרת ובהערכת הסיכון לאוטם לבבי ואירועים מוחיים בחולים ללא-סוכרת.

 

לחץ דם סיסטולי ממוצע במהלך המחקר של פחות מ-120 מ"מ כספית לווה בסיכון מוגבר לתוצא המשולב בחולים עם סוכרת (יחס סיכון של 1.53) ובסיכון מוגבר לתמותה קרדיווסקולארית ותמותה מכל-סיבה בכלל החולים.

 

לחץ דם דיאסטולי במהלך המחקר של 90 מ"מ כספית ומעלה לווה בסיכון מוגבר לתוצא העיקרי, בהשוואה למדידות לחץ דם דיאסטולי של 70-80 מ"מ כספית, הן בחולי סוכרת (יחס סיכון של 2.31) והן בחולים ללא-סוכרת (יחס סיכון של 1.61), עם ממצאים דומים בכל תוצאי הסיום האחרים, פרט לאשפוזים בשל אי-ספיקת לב בחולים ללא-סוכרת.

 

לחץ דם דיאסטולי של פחות מ-70 מ"מ כספית במהלך המחקר לווה בסיכון מוגבר לתוצא המשולב בכלל החולים, הן אלו עם סוכרת (יחס סיכון של 1.77) והן אלו ללא-סוכרת (יחס סיכון של 1.30), כמו גם בכל תוצאי הסיום האחרים, פרט לאירועים מוחיים.

 

ממצאי המחקר תומכים לכלול בהנחיות לאיזון לחץ דם גם התייחסות למדידות לחץ דם נמוכות מדי, בפרט בחולי סוכרת.

 

Eur Heart J. 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<