חדשות

איזה מדד מאמץ מנבא טוב יותר את העומס על הלב וגם אירועים קרדיו וסקולריים עתידיים?/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

15/08/2019

בדיקת אקו-קרדיוגרפיה במאמץ או סטרס אקו (ר"ת ESE ) מאפשרת הערכה מדויקת יותר של שינויים איסכמיים (לפי שינויים רגעים בכיווץ אזורי האיסכמיה שנגרמה ר"ת RWMA) בעת מאמץ,  מאשר מבחן מאמץ המסתמך רק על שינויי אק"ג (ר"ת GXT), העלולים להופיע או לאו במאמץ, אך בשניהם, יש חשיבות להשגת עומס (כ cardiac /myocardial  workload)  בעוצמה מספקת.

בדיקת ESE מתבססת כמובן על ה GXT  הסטנדרטי ובנוסף על הדמיות האקו המתבצעות לפני ומיד לאחר שיא המאמץ. מקובל לסיים את המאמץ בהשגת 85% מדופק המטרה בהתאם לגיל הנבדק (ר"ת   APMHR כ Age  predicted maximum heart rate), ולהשכיבו מיד לדגימת הדמיית שיא מאמץ, כדי לא לפספס שינויים רגעים ב RWMA העלולים להעלם במהירות בתחילת שלב ההחלמה.

מאידך מחקרים בעבר הדגימו שהמכפלת  הדופק בלחץ הדם בעת מאמץ המכונה גם double product או ביתר דיוק    Heart rate blood pressure product ר HRBPP מעריכה בעקיפין את תצרוכת החמצן של שריר הלב ולכן משקפת את עבודת הלבנאמנה. מדד זה אמנם מופיע לרב בתוצאות ESE אך לא כסמן להשגת עומס מספק.

מדד מקסימלי של HRBPP  ה MHRBPP הוכח בעבר כמנבא תוצאים קרדיו וסקולריים (ר"ת CV ) בעת GXT, ואך יעיל יותר ממדדAPMHR בניבוי אירועים CV.

מטרת המחקר:

להעריך את מדדי ה MHRBPP ו ה APMHR כסמני cardiac workload בעת ESE שלילי לאיסכמיה, כאשר אירועים CV בתקופת מעקב ממוצעת, מהווים משתני תוצא. משתני תוצא שנכללו היו מוות מסיבה CV, אוטם לא קטלני, שבץ או אי ספיקת לב, או רה וסקולריזציה לאורך המעקב.

שיטות:

מחקר רטרוספקטיבי ממרכז יחיד אוסטרלי על מדגם של 712 מטופלים עוקבים בין 2010-2014 , שנבחרו מתוך כל אלה שעברו בדיקת ESE בחשד ל IHD לאחר פרוטוקול מאמץ symptom limited לפי BRUCE ללא RWMA בהדמיה. הנתונים הדמוגרפיים, איסוף הנתונים, ובהמשך המעקב ערכו 4.4±2.2 שנים.

לתוצאות ולמסקנות באתר האיגוד הקרדיולוגי

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני