חדשות

תוצאות שימוש בבדיקת טרופונין עם ערכי סף מותאמים למגדר (J Am Coll Cardiol)

15/10/2019

 

השימוש בערכי סף מותאמים למגדר של טרפונין בחולים עם חשד לתסמונת כלילית חדה מובילים לזיהוי מספר גדול פי חמש של נשים מגברים עם נזק לשריר הלב, אך לא הובילו לשיפור הטיפול או התוצאות בנשים, כך עולה מנתונים ממחקר High-STEACS, שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology.

 

במחקר High-STEACS השימוש בדיקת High-Sensitivity Troponin עם סף ספציפי למגדר של 34 ננוגרם/ליטר בגברים ו-16 ננוגרם/ליטר בנשים הוביל לסיווג מחדש של 1 מכל 6 חולים עם נזק לשריר הלב, אשר לא זוהו על-בסיס בדיקת טרופונין סטנדרטית. עם זאת, רק שליש מהחולים הללו אובחנו עם אוטם לבבי מסוג 1 ולא תועדה תועלת בכל הנוגע לתוצא העיקרי של תמותה עקב אוטם לבבי או תמותה קרדיווסקולארית לאחר שנה אחת.

 

בניתוח הנתונים הנוכחי שכלל הערכת התוצאות לפי מין, נראה כי התוצאות היו טובות יותר בגברים בשל היישום של המחקר, אם כי המשמעות הייתה בעלת מובהקות גבולית בניתוח המתוקן.

 

סך כולל של 48,282 משתתפים (47% נשים) נכללו בניתוח הנתונים. השימוש בבדיקת טרופונין עם ערכי סף מותאמים למגדר הובילה לעליה בהיקף של 42% בשיעור הנשים עם אבחנת נזק לשריר הלב ולעליה של 6% בשיעור הגברים עם אבחנה דומה. לאחר שלב היישום, בנשים עם נזק לשריר הלב תועדה סבירות נמוכה יותר מגברים להשלים פרוצדורת רה-וסקולריזציה כלילית (15% לעומת 34%) ולקבל טיפול נוגד-טסיות כפול (26% לעומת 43%), סטטינים (16% לעומת 26%), או טיפול מונע אחר (p<0.001 בכלל ההשוואות).

 

שיעורי התוצא העיקרי עמדו על 18% מהגברים עם נזק לשריר הלב במהלך שלב התיקוף ועל 15% מהגברים במהלך שלב היישום (יחס סיכון מתוקן של 0.85, רווח בר-סמך 95% של 0.71-1.01) ועל 18% ו-17%, בהתאמה, בקרב הנשים (יחס סיכון של 1.11, רווח בר-סמך 95% של 0.92-1.33).

 

החוקרים כותבים כי השימוש בערכי סף מותאמים למגדר של טרופונין הוביל לזיהוי מספר גדול בהרבה של גברים ונשים עם נזק לשריר הלב. למרות עליה זו, היקף הטיפולים למחלת עורקים כלילית היה נמוך משמעותית בנשים, בהשוואה לגברים ולא תועד שיפור בתוצאות הטיפול.

 

J Am Coll Cardiol. Published online October 14, 2019.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<