חדשות

תוצאות היפוך קצב לב ללא טיפול בנוגדי-קרישה בחולים לאחר סגירת אוזנית חדר שמאל (J Am Coll Cardiol)

02/11/2019

 

סדרה קטנה מספקת נתונים חדשים אודות בטיחות ביצוע היפוך קצב חשמלי, ללא טיפול בנוגדי-קרישה פומיים, בחולים בסיכון גבוה עם התקן Watchman לסגירת אוזנית פרוזדור שמאל. מנתונים שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology עולה כי במידה ובדיקת אקו-לב דרך הוושט מדגימה מיקום טוב של ההתקן, ללא עדות לתרומבוס על-רקע ההתקן ודלף קל בלבד, ניתן להשלים את ההיפוך ללא נוגדי-קרישה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את ישימות ובטיחות השלמת היפוך קצב חשמלי בחולים עם התקן לסגירת אוזנית פרוזדור שמאל. המחקר הרטרוספקטיבי, רב-מרכזי, כלל 148 חולים (גיל ממוצע של 72 שנים, 59% גברים) לאחר סגירת אוזנית פרוזדור שמאל עם התקן Watchman, אשר השלימו היפוך קצב חשמלי בשל רפרוף או פרפור פרוזדורים סימפטומטי.

 

כל החולים השלימו בדיקת אקו-לב דרך הוושט טרם ההיפוך החשמלי. תרומבוס על-רקע ההתקן זוהה ב-2.7% מהמקרים וכל החולים טופלו בהצלחה בנוגדי-קרישה פומיים והצליחו להשלים את ההיפוך החשמלי לאחר 6-8 שבועות. היפוך קצב חשמלי השיב מקצב סינוס בכלל החולים ולא תועדו סיבוכים תרומבואמבוליים במקרים אלו.

 

החוקרים מדווחים כי 22% מהחולים החלו לראשונה טיפול בנוגדי-קרישה פומיים לאחר ההיפוך החשמלי.

 

לא תועדו הבדלים בסיבוכים הקשורים בהיפוך קצב חשמלי בין חולים אשר קיבלו טיפול בנוגדי-קרישה פומיים ואלו שלא קיבלו את הטיפול לאחר היפוך חשמלי. חולים שקיבלו טיפול נוגד-קרישה פומי לאחר היפוך חשמלי עברו את הפעולה במרווח זמן קצר יותר לאחר ההשתלה (3.6 חודשים לעומת 8.6 חודשים, P=0.003).

 

במהלך המעקב תועדו שלושה מקרים של אירוע איסכמי חולף, שלא נקשרו עם ההיפוך החשמלי. במהלך חציון מעקב של 12.8 חודשים, לא תועדו מקרים של תרומבוס בפרוזדור השמאלי, תזוזה של ההתקן, או דלף חדש. חולה אחד הלך לעולמו במהלך המעקב מסיבה לא-לבבית.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים גדולים יותר במטרה לאשר את בטיחות הגישה הנ"ל.

 

J Am Coll Cardiol. 2019;74:2267-2274

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<