חדשות

השפעות המודינמיות של יצירת דלף מכוון בין הפרוזדורים כשיטת טיפול חדישה במטופלי אי ספיקת לב עם תפקוד סיסטולי שמור של חדר שמאל/מאת ד''ר גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

05/12/2019

השכיחות של סוגי אי ספיקת לב עם מקטע פליטה שמור ( ר"ת  HFpEF המוגדר כ LVEF ≥ 50% ), ואי ספיקת לב עם מדד ביניים של מקטע הפליטה ( ר"ת HFmrHF המוגדר כ-LVEF בין 40%-50%), נתונה בעלייה מתמדת.

סיבת HF במקרים אלה, נעוצה בהפרעה דיאסטולית ( הרפיה לקויה וקומפליאנס נמוך של חדר שמאל המעלים לחץ בעליה שמאלית ואחורנית, לוורידי הריאה, בעיקר בעת מאמץ), הגורמת לקושי נשימה ניכר במאמץ.  סוגי אי ספיקת לב אלה הם גם כרוכים בתחלואה ותמותה גבהים, אך עדיין אין להם טיפול מוגדר ויעיל.

טיפול חדיש, עם התקן מיוחד, inter atrial shunt device  (ר"ת IASD ), המוחדר מלעורית דרך וריד פמורלי אל תוך המחיצה הבין עלייתית, יוצר פתח של 8 מ"מ בין 2 העליות.

הדלף החדש מעביר דם מחומצן לצדו הימני של הלב ולריאות וכך גורם לדה קומפרסיה של עומס הלחץ בעליה שמאל (כפי שנמדדו ב בלחץ סף\יתד קפילרי ריאתי PCWP ), במנוחה ובעיקר בעת מאמץ, כפי שהוכח במחקרים גם phase 1 עם מעקב 6 חודשים, REDUCE LAP-HF 

(A Study to Evaluate the DC Devices , Inc. IASD System II to REDUCE Elevated Left Atrial Pressure in Patients With Heart Failure)

וגם ב phase 2 במחקר REDUCE LAP I–HF אקראי כפול סמיות (לצוות המטפל לאחר ביצוע הפעולה ולמטופלים), מבוקר דמה, על מטופלים כאלה, בדרגה תפקודית NYHA 3 או 4 ניידים, עם EF > 40% , עם  PCWP מעל 15 ממ"כ במנוחה או מעל 25 ממ"כ במאמץ,  ומפל –  בין 2 העליות RAP- PCWP ≥ 5 ממ"כ, עם צנתור מעקב של חודש. לא הוכללו מטופלים עם תנגודת ריאתית (ר"ת PVR) מעל 4 יחידות WOOD או פגיעה בתפקוד חדר ימין (ר"ת RV ).

העלייה שנצפתה בזרימת הדם\התפוקה הריאתית  (ר"ת Qp) ו בתכולת החמצן שלו (ר"ת PAaO2) עלולים לשבש -להחמיר מדדי תפקוד וסקולרי ריאתי, בעת שהדלף שמאל-ימין עלול להפחית זרימה\תפוקה סיסטמית (ר"ת Qs).

 

מטרת המחקר הנוכחי

להעריך את השערת החוקרים שהתקנת ה IASD דווקא עשויה לשפר מדדי תפקוד וסקולרי ריאתי במנוחה ואך במאמץ במטופלים שהוקצו להתערבות ב2 המחקרים שהוזכרו יחד, וללא הפחתה ב Qs.

 

שיטות:

 

כזכור בצנתור ימני בבסיס וכעבור 6 חודשי מעקב במחקר ראשון וכעבור חודש במחקר המבוקר דמה, נמדדו במנוחה ולאחר מאמץ מקסימלי (במנח שכיבה פרקדן- supine) מדדי

 

·         לחצים בעליה ימנית RAP בעורק ריאתי PAP ושל PCWP בעזרת SWG catheters , וחושב Qp לפי thermodilution,

·         ריווי חמצן שנלקחו ב SVC ב IVC ב PA ובעורק סיסטמי,

·         וחושבו במנוחה\מאמץ לפני ואחרי המעקב בהתאם למחקר:

 

1.      יחסי Qp\Qs לפני (סביב 1 כצפוי לפני) ואחרי ה IASD ,

2.      אספקת חמצן סיסטמית O2 delivery,

3.      עבודת חדר ימין ושמאל,

4.      מדדי תפקוד וסקולרי ריאתי:

5.      תנגודת כלי דם מחזור ריאה PVR

6.      הענות\קיבול עורקי ריאה- compliance ר"ת PAC, (במכנה pulmonary pulse pressure)

7.      קשיחות\התנגדות למתיחה או הערך ההופכי של הענות עורקי ריאה- elastance ר"ת PAE (במונה PAP).

 

לתוצאות ולמסקנות - באתר האיגוד הקרדיולוגי

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<