חדשות

התועלת של Alirocumab ושל Evinacumab בטיפול בהיפרכולסטרולמיה משפחתית הומוזיגוטית (מתוך הכנס הווירטואלי מטעם ה-ACC)

02/04/2020

 

בשני מחקרים נפרדים, שני נוגדנים חד-שבטיים הובילו להפחתת רמות LDL (Low Density Lipoprotein) בחולים עם צורה עמידה במיוחד של היפרכולסטרולמיה משפחתית (Familial Hypercholesterolemia), כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American College of Cardiology.

 

במחקר ODYSSEY HoFH, תוספת Alirocumab (פאראלואנט) לטיפול נסבל מקסימאלי להורדת רמות שומנים בדם סייע לחולים להתקרב ליעד ערכי LDL. המחקר כלל 45 חולים עם היפרכולסטרולמיה משפחתית הומוזיגוטית, אשר חולקו באקראי לטיפול ב-Alirocumab ו-24 חולקו לקבוצת פלסבו.

 

אחוז הירידה בריכוז LDL עם Alirocumab היה פחות בולט בחולים עם צורה הומוזיגוטית של היפרכולסטרולמיה משפחתית, בהשוואה לצורות אחרות של היפרכולסטרולמיה.

 

במחקר נפרד חולים חולקו לטיפול בתכשיר ניסיוני Evinacumab, המכון לחלבון ANGPTL3 (Angiopoietin-like 3), או לפלסבו. 43 חולים טופלו ב-Evinacumab, אשר ניתן דרך הוריד במינון של 14 מ"ג/ק"ג כל 4 שבועות ו-22 חולים קיבלו עירוי פלסבו

 

החוקרים מדווחים כי Evinacumab הפחית רמות LDL ב-47.1% לאחר 24 שבועות, בעוד שבקבוצת הפלסבו נרשמה עליה ממוצעת של 1.9%. מהנתונים עלה כי יעילות הטיפול התרופתי הייתה דומה בחולים עם היפרכולסטרולמיה משפחתית הומוזיגוטית בהם חלק מהקולטנים היו מתפקדים ובאלו ללא קולטנים אלו.

 

במחקר זה לא תועדו אירועים חריגים חמורים בקבוצת הפלסבו ואילו בקבוצת הטיפול הפעיל תועדו שני אירועים חריגים חמורים, כולל אלח-דם על-רקע זיהום בדרכי השתן וניסיון אובדני לא-מוצלח. בשני המקרים, האירוע החריג לא נקשר עם הטיפול במסגרת המחקר.

 

מתוך הכנס הווירטואלי מטעם ה-ACC

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<