חדשות

האם באמת יש מניעה מהמשך הטיפול ב- ARB's/ACEi's במטופלי הקורונה?/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

01/05/2020

נגיף ה SARS-CoV-2 בדומה ליתר ה coronaviruses zoonotic חודר לתאים, לאחר קשר יציב מסוג  ligand-binding של חלבון spike protein binding to ACE2 על פני מעטפת הנגיף, לחלבון הדפני של תאי האפיתל הריאתי (או אברים אחרים) אותו קולטן- אנזים  angiotensin converting enzyme 2  ר"ת ACE2.

במערכת RAAS (כ renin-angiotensin-aldosteron system), התפקידו של ACE2 לפרק angiotensin II למטבולית angiotensin 1-7  ולכן לעכב את פעילותה (עם בלימה של ווזוקונסטריקציה, אגירת נתרן ופיברוזיס).

עם ההדבקה, כניסת המכלול ACE2-virus לתאים דרך endocytosis ורפליקציה של הנגיף, ישנה הנחתה down regulation בביטוי  ACE2, ואז למעשה אובדת השליטה על מערכת RAAS השרויה בפעילות יתר במצבי דחק זיהומיים ודלקתיים.

 1. מצד אחד ל ACE2 יש תפקיד הגנתי לריאות (ורקמות אחרות), והנחתה של ביטוי ACE2 כתוצאה מהדבקת הנגיף משבשת נתיב זה (יותר בצקת ריאות לייפת וירידה בהיענות רקמת ריאה), המוסיף טפח לפתוגניות הוויראלית. לכן החלו מחקרים לברר אולי קיימת השפעה מיטבית של מתן recombinant ACE ר"ת rACE2:
  • שיפחית את העומס הוויראלי על פני תאי האפיתל האלביולארי, (נטרול הנגיף הנקשר יותר ל rACE2 בפלזמה)
  • ויפחית רמות angiotensin II וכך יעוכבו השפעות מחמירות של מנגנון RAAS, במצב הדלקתי שנוצר ב COVID-19.
 2. מאידך עודף ACE2 על ממברנה של התאים אשר תואר בעקבות טיפול ב ARB's/ACEi הגורם כנראה ל up regulation של ACE2, עלול להקל על יותר נגיפים לחדור לתאים, אך אין הוכחה מדעית לכך. (תרשימי הסבר בסיום).

לאור שכיחות גבוהה של יתר לחץ דם בין החולים שנפטרו עם COVID-19 בסין, חששו תחילה להמשך הטיפול בתרופות אלה בעת המחלה או חשד, למרות העדר כל ביסוס מדעי ויתרה מזאת, ישנם עדויות על הגנה של תרופות אלה מפני סיבוכים ראייתיים בחיות מעבדה עם COVID-19.

 

מטרת מחקר נוכחי :

להעריך את הקשר בין טיפול ב ARB's/ACEi's  לבין חומרת המחלה והתמותה, במטופלים עם יתר לחץ דם, המאושפזים עם COVID-19.

 

שיטות:

מחקר רטרוספקטיבי על סדרת מטופלים שאושפזו במרכז יחיד מסין (ב Central Hospital of Wuhan) עם זיהום COVID19 , בין 15.01.2020 – 15.03.2020.

זיהום נגיפי של COVID-19 אומת על ידי PCR כ real-time reverse transcription polymerase chain reaction, ונחקרו נתונים אפידמיולוגיים, קליניים, רדיולוגיים, והטיפול התרופתי של כל החולים.

תוצא עיקרי שנבדק היה

השוואות שיעור המטופלים עם יתר לחץ דם בטיפול ARB's/ACEi's (בעת קבלתם שהמשך באשפוז)

   1. בין אלה עם מחלה חמורה לאלה עם מחלה לא חמורה,
   2. ובין השורדים לאלה שלא שרדו.

 

חומרת הזיהום של COVID-19 pneumonia: בהתאם להגדרות פגיעה ראייתית נחשבת חמורה, אם ריווי חמצן בדם ≤ 93% , מס' נשימות ≥ 30/ד', PaO2\FiO2 < 300, תסנינים ראיתיים שגדלו >50% תוך 24-48 שעות, הלם ספטי, אי ספיקה נשימתית, ו\או קריסה רב מערכתית.

להמשך קריאה באתר האיגוד הקרדיולוגי

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<