חדשות

הערכת ההשפעה של משלב תרופתי על תוחלת החיים של חולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד (The Lancet)

28/05/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת The Lancet מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולות עדויות התומכות בתועלת משמעותית לטיפול תרופתי מוקדם במשלב ARNI (Angiotensin Receptor-Neprilysin Inhibitor), חסמי ביתא, אנטגוניסטים לקולטן למינרלוקורטיקואידים ומעכבי SGLT-2 בחולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל.

 

החוקרים התבססו על נתונים משלושה מחקרים אקראיים ומבוקרים קודמים להערכת התועלת מבחינת תוחלת החיים, כולל הישרדות ללא-אירועים והישרדות כוללת, עם גישת טיפול מקיפה, הכוללת משלב של ARNI, חסמי ביתא, אנטגוניסטים לקולטן למינרלוקורטיקואידים ומעכבי SGLT-2 אל מול טיפול סטנדרטי הכולל מעכבי ACE או ARB וחסמי ביתא, בחולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל.

 

מדגם המחקר כלל חולים עם אי-ספיקת לב כרונית ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, כאשר החוקרים ערכו השוואה לא-ישירה של נתונים משלושת המחקרים המרכזיים, SMPHASIS-HF, PARADIGM-HF ו-DAPA-HF. התוצא העיקרי כלל משלב של תמותה קרדיווסקולארית או אשפוז ראשון בשל אי-ספיקת לב; עוד בחנו החוקרים כל תוצא בנפרד וכן את התמותה מכל-סיבה.

 

מהנתונים עולה כי הסיכון לתמותה קרדיווסקולארית או אשפוז ראשון בשל אי-ספיקת לב היה נמוך ב-62% עם גישת טיפול מוקדם הכוללת משלב של ARNI, חסמי ביתא, אנטגוניסטים לקולטן למינרלוקורטיקואידים ומעכבי SGLT-2, בהשוואה לטיפול סטנדרטי במעכבי ACE או ARB עם חסמי ביתא (יחס סיכון של 0.38, רווח בר-סמך 95% של 0.30-0.47).

 

יתרה מזאת, החוקרים מדווחים כי הטיפול המשולב לווה בסיכון מופחת לתמותה קרדיווסקולארית בלבד (יחס סיכון של 0.50, רווח בר-סמך 95% של 0.37-0.67), אשפוז עקב אי-ספיקת לב בלבד (יחס סיכון של 0.32, רווח בר-סמך 95% של 0.24-0.43) ותמותה מכל-סיבה (יחס סיכון של 0.53, רווח בר-סמך 95% של 0.40-0.70).

 

הטיפול המקיף הוביל להארכת תוחלת החיים ללא תמותה קרדיווסקולארית או אשפוז ראשון בשל אי-ספיקת לב ב-2.7 שנים (באדם בגיל 80 שנים) עד 8.3 שנים (באדם בגיל 55 שנים) והארכת ההישרדות בהיקף של 1.4 שנים (באדם בגיל 80 שנים) עד 6.3 שנים (באדם בגיל 55 שנים), בהשוואה לטיפול קונבנציונאלי.

 

ממצאי המחקר תומכים בגישת טיפול משולבת בשלב מוקדם בחולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, הכוללת מתן ARNI, חסמי ביתא, אנטגוניסטים לקולטן למינרלוקורטיקואידים ומעכבי SGLT-2, לאחר שמשלב זה הוביל לתוצאות טובות יותר מהטיפול הסטנדרטי במעכבי ACE או ARB עם חסמי ביתא.

 

The Lancet 2020

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<