חדשות

פרוגנוזה גרועה יותר בחולים עם היצרות מתונה של העורק הכלילי השמאלי הראשי (מתוך כנס SCAI)

05/06/2020

 

מנתוני מחקר ISCHEMIA שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם SCAI עולה כי בחולים עם היצרות מתונה של העורק הכלילי השמאלי הראשי (היצרות של 25-49% בבדיקת Coronary CT Angiography) תועדה מחלת עורקים כלילית נרחבת יותר באנגיוגרפיה פולשנית, בהשוואה לאלו ללא מחלה של העורק הכלילי השמאלי, לצד פרוגנוזה גרועה יותר וסיכון גבוה יותר לסיבוכים קרדיווסקולאריים.

 

החוקרים מסבירים כי נוכחות מחלה משמעותית (היצרות של 50% ומעלה) של העורק הכלילי השמאלי מלווה בסיכון גבוה לאירועים קרדיווסקולאריים וההנחיות בנושא ממליצות על רה-וסקולריזציה לשיפור ההישרדות. עם זאת, ההשפעה של היצרות מתונה של העורק הכלילי השמאלי הראשי על התוצאות אינה ברורה.

 

במחקר ISCHEMIA חולקו באקראי 5,179 משתתפים לגישת התערבות פולשנית ראשונית או גישה שמרנית. מבין 3,913 משתתפים בהם הושלמה בדיקת CCTA, 3,699 ענו על קריטריוני ההכללה במחקר. מבין אלו, ב-962 (26%) חולים הייתה עדות להיצרות מתונה בעורק הכלילי השמאלי הראשי וב-2,737 משתתפים (74%) לא הייתה עדות להיצרות זו.

 

מבין המשתתפים בקבוצת טיפול פולשני עם היצרות מתונה של העורק הכלילי השמאלי הראשי, ב-7.0% הייתה עדות להיצרות משמעותית בעורק הכלילי הראשי באנגיוגרפיה פולשנית. התוצא העיקרי של אירועים קרדיווסקולאריים היה גבוה יותר משמעותית בחולים עם היצרות מתונה של העורק הכלילי השמאלי הראשי (יחס סיכון מתוקן של 1.31, p=0.0123).

 

החוקרים מסבירים כי מהמחקר עולה כי בהשוואה לחולים ללא היצרות מתונה של העורקי הכלילי השמאלי הראשי, באלו עם עדות למחלה מתונה בעורק זה תועדו תוצאות גרועות יותר.עם זאת, הממצאים לא הצביעו על אינטראקציה עם הטיפול, כך שתוצאות גישה פולשנית או שמרנית היו דומות בנוכחות ובהעדר עדות להיצרות מתונה של העורק הכלילי השמאלי הראשי.

 

מתוך כנס SCAI

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<