חדשות

האם ניתן להשלים הערכה מדויקת של לחץ ורידי הצוואר באמצעות טל-רפואה? (JAMA Cardiol)

06/07/2020

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת JAMA Cardiology עולה כי ניתן להשלים הערכה מדויקת של לחץ ורידי הצוואר (Jugular Venous Pressure, או JVP) מרחוק באמצעות שירותי טל-רפואה, כאשר ההערכה עולה בקנה אחד עם מדידות לצד מיטת המטופל והערכה פולשנית של הלחץ בפרוזדור הימני.

 

במסגרת המחקר העריכו קרדיולוגים מומחים לטיפול באי-ספיקת לב את לחץ ורידי הצוואר באמצעות טל-רפואה ב-28 נבדקים. רופא בכיר מיקם את המכשיר הנייד לצד מיטת המטופל והציב את ראש הנבדק וזווית הגוף בהתאם לנדרש, כאשר בחלק מהמקרים הוא גם החזיק סרגל במטרה לסייע במדידת לחץ ורידי הצוואר.

 

המשתתפים במחקר גויסו ממדגם חולים עם אי-ספיקת לב ומקטע פליטה ירוד של חדר שמאל, אשר נדרשו לצנתור לב ימני בין אוקטובר 2019 ועד פברואר 2020. הערכות לצד מיטת המטופל ומרחוק בוצעו לפני הצנתור ובאותו יום.

 

גיל המשתתפים הממוצע עמד על 65 שנים, רובם היו גברים ומקטע הפליטה הממוצע של חדר שמאל עמד על 25%. החוקרים השלימו 63 הערכות מרחוק של לחץ ורידי הצוואר, כאשר בשני מקרים הם לא הצליחו להשלים את ההערכה, עם עד ארבע הערכות מרחוק של אותו מטופל ע"י 4 קרדיולוגים מומחים שונים.

 

מהנתונים עלתה קורלציה מסוימת בין הערכות JVP לצד מיטת המטופל ומרחוק  (R2=0.635), כאשר ב-64% מהמקרים הייתה התאמה בין המדידות בקביעת לחץ של 10 ס"מ מים ומעלה או פחות מ-10 ס"מ מים. כאשר הסף שנקבע היה 14 ס"מ מים, שיעורי ההסכמה בין שתי ההערכות עמדו על 95%.

 

עוד מדווחים החוקרים כי שתי אמצעי הערכת JVP תאמו במידה דומה עם מדידה פולשנית של הלחץ בפרוזדור הימני (R2 = 0.521 למדידה לצד מיטת המטופל ו-R2=0.504 למדידה מרחוק). הערכת JVP לצד מיטת המטופל ומדידה פולשנית של הלחץ בפרוזדור הימני היו באותו צד בנוכחות ערך סף של 10 ס"מ מים ב-93% מהמקרים, בעוד שהערכה מרחוק של JVP תאמה להערכה הפולשנית של הלחץ בפרוזדור הימני ב-89% מהמקרים.

 

ממצאי המחקר תומכים בישימות הערכה מרחוק של לחץ ורידי הצוואר אך החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לאשר את המהימנות של הערכה זו בהערכת הלחץ בפרוזדור הימני.

 

JAMA Cardiol 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<