חדשות

התועלת הקלינית של תוספת Rivaroxaban לטיפול באספירין בחולים עם מחלת כלי דם כרונית (Circulation)

20/07/2020

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בחולים עם מחלת כלי דם כרונית, תוספת טיפול ב-Rivaroxaban (קסרלטו) לטיפול באספירין, בהשוואה לטיפול באספירין בלבד, הגדילה את יעילות הטיפול עם ירידה בפרט בסיכון לאירוע מוחי ותמותה קרדיווסקולארית, כאשר בנוגע לבטיחות הטיפול, אירועי דמם חמור תועדו בתדירות פחותה והיו בעלי חשיבות קלינית קטנה יותר, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Circulation.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מתוצאות מחקר COMPASS (Cardiovascular

Outcomes for People Using Anticoagulation Strategies) עלה כי משלב קסרלטו במינון 2.5 מ"ג, פעמיים ביום, עם אספירין במינון 100 מ"ג ביום הביא להפחתת הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים, בהשוואה לטיפול באספירין בלבד, אך זאת לצד עליה באירועי דמם מג'ורי. סך התועלת הקלינית (Net Clinical Benefit) מהווה מדד חשוב להערכת סך תוצאות הטיפול בחולים.

 

החוקרים השלימו ניתוח נתונים להערכת סך התועלת הקלינית של תוספת קסרלטו במינון 2.5 מ"ג, פעמיים ביום, לטיפול באספירין בחולים עם מחלת כלי דם כרונית במחקר COMPASS, תוך התמקדות בתתי-קבוצות בסיכון גבוה. תוצא סך התועלת הקלינית כלל את המשלב של תמותה קרדיווסקולארית, אירוע מוחי, אוטם לבבי, דימום פטאלי, או דימום תסמיני לאיבר חיוני.

 

מהנתונים עולה כי סך התועלת הקלינית היה טוב יותר עם טיפול בקסרלטו ואספירין, בהשוואה לאספירין בלבד (יחס סיכון של 0.80, רווח בר-סמך 95% של 0.70-0.91, p=0.0005), התוצאות הפכו חיוביות יותר ויותר עם טיפול ממושך יותר. השיפור בסך התועלת הקלינית עם הטיפול המשולב נבע בעיקר מיעילות גדולה יותר של הטיפול, בפרט הפחתת סיכון לאירועים מוחיים (0.5% בשנה לעומת 0.8% בשנה; יחס סיכון של 0.58, p<0.0001) ותמותה קרדיווסקולארית (0.9% בשנה לעומת 1.2% בשנה; יחס סיכון של 0.78, p=0.02), בעוד שאירועי דמם, בפרט דמם פטאלי (0.09% בשנה לעומת 0.06% בשנה; p=0.32) היוו רק מרכיב קטן בתוצא סך התועלת הקלינית. 

 

בתתי-קבוצות נבחרות של חולים בסיכון גבוה, כולל חולים עם מחלה המערבת לפחות שתי מיטות כלי דם עם טרשת עורקים, תפקוד כלייתי לקוי, אי-ספיקת לב ו/או סוכרת, תועדה ירידה אבסולוטית גדולה יותר בסיכון לסיבוכים הקרדיווסקולאריים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בהשוואה לטיפול מונותרפי באספירין משלב קסרלטו במינון 2.5 מ"ג, פעמיים ביום, עם אספירין, הוביל להפחתת אירועים קרדיווסקולאריים, בפרט אירוע מוחי ותמותה עקב מחלות לב וכלי דם, בעוד שלאירועי דמם חמור הייתה השפעה קטנה בהערכת סך התועלת הקלינית של משלב זה. התועלת של הטיפול המשולב הייתה בולטת במיוחד באוכלוסיות חולים בסיכון גבוה.

 

Circulation. 2020;142:40–48

 

PP-XAR-IL-0345-1

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<