חדשות

מדד סיכון חדש להערכת מיופתיה עשוי לסייע בטיפול בסטטינים (European Heart Journal)

30/07/2020

 

מדד סיכון חדש עשוי לסייע בזיהוי מטופלים הנוטלים Simvastatin (סימבסטטין) ומצויים בסיכון מוגבר משמעותית להתפתחות כאבי שרירים עזים וחולשה על-רקע הטיפול, כך מדווחים חוקרים מבריטניה במאמר שפורסם בכתב העת European Heart Journal.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי סטטינים משמשים לעיתים קרובות למניעת אירועים קרדיווסקולאריים, אך לא ידוע רבות אודות ההשפעה של גורמי סיכון שונים למיופתיה על-רקע סטטינים.

 

החוקרים השלימו ניתוח תצפיתי שכלל 171 מקרים של מיופתיה, אשר הוגדרה כחולשה או כאב שרירים לא-מוסבר עם רמות קריאטין קינאז של למעלה מפי 10 מעל הטווח העליון של הנורמה. בנוסף, הם בחנו 15,208 מקרים של תסמיני שרירים אחרים בקרב 58,390 משתתפים עם מחלות כלי דם אשר קיבלו טיפול ב-Simvastatin לאורך 3.4 שנים, בממוצע. ניתוח סטטיסטי שימש לזיהוי גורמים מנבאים בלתי-תלויים של מיופתיה.

 

שיעורי מיופתיה היו נמוכים: 9 מקרים לכל 10,000 שנות-אדם של טיפול ב-Simvastatin. גורמי סיכון בלתי-תלויים למיופתיה כללו את מינון התרופה, מוצא אתני, מין, גיל, מדד מסת גוף, סוכרת מטופלת תרופתית, טיפול נלווה ב-Niacin-Laropiprant, Verapamil, חסמי ביתא, Diltiazem ומשתנים.

 

יחדיו, גורמי סיכון אלו ניבאו הבדל של למעלה מפי 30 בסיכון בין השליש העליון והתחתון של מדד סיכון מיופתיה (יחס סיכון של 34.35). עם זאת, למרות קשר בולט עם מיופתיה, מדד זה לא נקשר עם תסמינים אחרים בשריר.

 

החוקרים כותבים כי הסיכון האבסולוטי למיופתיה על-רקע טיפול ב-Simvastatin הוא נמוך, אך ניתן לזהות מטופלים בסיכון מוגבר במטרה לסייע בניהול הטיפול. העדר הקשר בין מדד הסיכון למיופתיה עם הפרעות שריר אחרות תומך בעדויות ממחקרים אקראיים ומבוקרים לפיהם סטטינים אינם גורמים למרבית התסמינים המדווחים בשרירים.

 

European Heart Journal, July 23, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<