חדשות

עדויות נוספות תומכות בנזק לבבי על-רקע COVID-19 (JAMA Cardiol)

02/08/2020

 

כבר בשלב מוקדם במהלך מגפת COVID-19 עלו עדויות לפיהן בחולים מאושפזים עם הזיהום הנגיפי ניתן לזהות נזק לבבי, בעיקר באלו עם מחלה קרדיווסקולארית קודמת או עם גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם. עם זאת, לא היה ברור אם הנגיף פוגע ישירות בלבד ואם השפעות אקוטיות של המחלה עשויות להוביל להופעה מאוחרת של מחלת שריר לב. כעת, שני מחקרים חדשים שפורסמו בכתב העת JAMA Cardiology מאשרים כי הנגיף עשוי להדביק את שריר הלב, ללא התפתחות דלקת שריר הלב, כאשר חלק מהחולים שהחלימו נותרים עם נזק ממושך לשריר הלב ודלקת העשויים להתפתח מאוחר יותר לאי-ספיקת לב.

 

מחקר העוקבה הפרוספקטיבי כלל 100 חולים שהחלימו מהזיהום האקוטי ובהם היו עדויות לפגיעה בתפקוד החדר, עליה במסת החדר וב-78% מהמשתתפים היו סימנים לדלקת שריר הלב בבדיקת הדמיה בתהודה מגנטית של הלב. ממצאי בדיקת CMR (Cardiac Magnetic Resonance) היו בקורלציה עם עליית אנזימי טרופונין T בבדיקה ברגישות גבוהה.

 

שני-שליש מהחולים אשר אובחנו עם COVID-19 ללא-תסמינים או עם תסמינים בדרגה קלה-עד-בינונית, החלימו בביתם, בעוד שהיתר אושפזו בבית חולים. בכל המקרים לא הייתה היסטוריה ידועה של אי-ספיקת לב או מחלת שריר לב, אם כי בחלק מהחולים היה ידוע על יתר לחץ דם, סוכרת, או עדות למחלה כלילית.

 

מהנתונים עלה כי במשתתפים עם היסטוריה מעטה של מחלות לב וכלי דם קודמות, אשר החלימו ברובם בביתם, תועדה לעיתים קרובות מעורבות תהליכי דלקת לבביים, אשר היו דומים בחומרה ובהיקף לתת-קבוצה של חולים מאושפזים. אבחנה מוקדמת מציעה סיכוי טוב כי טיפול מוקדם יפחית את הנזק הדלקתי או יעצור אותו כליל.

 

הממצאים מעידים כי בדומה לעדויות קודמות בנושא, בחלק מהחולים זמן קצר לאחר COVID-19 עשויה להישאר דלקת פעילה בשריר הלב ועוד ייתכן כי דלקת זו עשויה להיות סב-אקוטית או אף כרונית ובחלק מהמקרים עשויה שלא להיות הפיכה לחלוטין.

 

מחקר שני כלל 39 מקרים לאחר המוות, של חולים שברובם אובחנו עם COVID-19 בדרגה חמורה. הבדיקות העידו על נוכחות משמעותית של נגיף הקורונה ועל סימנים כי הנגיף השתכפל באופן נרחב בשריר הלב. עם זאת, לא הייתה עדות לכך שהנגיף הוביל למיוקרדיטיס סוערת. במקום זאת, נראה כי הנגיף הסתנן ללב דרך תאים אינטרסטיציאלים או מקרופאגים בשריר הלב, ללא חדירה בפועל לתאי שריר הלב.

 

מהממצאים עולה כי נוכחות נגיף הקורונה ברקמות הלב אינו בהכרח מעיד כל תגובה דלקתית עם מיוקרדיטיס קלינית.

 

JAMA Cardiol. Published online July 27, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<