חדשות

טיפול מונותרפי ב-Ticagrelor עדיף על טיפול נוגד-טסיות כפול בחולים לאחר STEMI (מתוך כנס Transcatheter Cardiovascular Research Therapeutic)

16/10/2020

 

טיפול מונותרפי ב- Ticagrelor(ברילינטה) לאחר שלושה חודשי טיפול נוגד-טסיות כפול הדגימו תוצאות חיוביות בחולים עם STEMI (ST-Elevation Myocardial Infarction) לאחר השתלת תומכן מצופה תרופה, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-Transcatheter Cardiovascular Research Therapeutic.

 

מחקר TICO-STEMI כלל 1,103 חולים ע םSTEMI שלקחו חלק במחקר גדול יותר עם משתתפים מ-38 מרכזים בדרום קוריאה עם אבחנה של תסמונת כלילית חדה לאחר השתלת תומכן מצופה סירולימוס.

 

התוצא העיקרי במחקר TICO-STEMI היה תוצא משולב של סך סיבוכים קליניים לאחר 12 חודשים, כולל דימום מג'ורי, תמותה מכל-סיבה, אוטם לבבי חד, אירוע מוחי, תרומבוזיס של התומכן, או רה-וסקולריזציה של כלי המטרה. מניתוח לפי כוונה לטפל עלה כי שיעור התוצא העיקרי עמד על 5.0% בקרב חולים שהשלימו 12 חודשי טיפול נוגד-טסיות כפול ועל 3.7% בחולים שקיבלו טיפול מונותרפי ב-Ticagrelor לאחר 3 חודשי טיפול נוגד-טסיות כפול (ירידה יחסית בסיכון של 27% שלא הייתה מובהקת סטטיסטית). עם זאת, מניתוח לפי הטיפול שניתן עלה כי ההבדל בתוצא העיקרי בין הקבוצות היה משמעותי יותר, עם היארעות של 5.2% לאחר 12 חודשי טיפול נוגד-טסיות כפול, לעומת 2.3% עם טיפול ב- Ticagrelor בלבד (ירידה יחסית בסיכון של 56% אשר הייתה מובהקת סטטיסטית).

 

שיעורי היארעות אירועי דמם מג'ורי, אחד משני תוצאי סיום משניים, עמדו על 2.9% לאחר 12 חודשי טיפול נוגד-טסיות כפול, לעומת 0.9% מהחולים שקיבלו טיפול ב- Ticagrelor בלבד (ירידה מובהקת סטטיסטית של 68% בסיכון היחסי). מנגד, לא תועדו הבדלים בין הקבוצות בתוצא הסיום המשני שכלל סיבוכים לבביים וצרברווסקולאריים מג'וריים (2.7% עם Ticagrelor לעומת 2.5% עם טיפול נוגד-טסיות כפול למשך 12 חודשים).

 

בתת-קבוצה של חולים בסיכון גבוה לדימומים, טיפול ב- Ticagrelor לווה בשיעור אירועי דמם מג'ורי של 1.8% לאחר 12 חודשים, בהשוואה ל-6.3% בקרב אלו שהשלימו 12 חודשי טיפול כפול בנוגדי-טסיות. מנגד, בחולים לאחר התערבות כלילית מילעורית מורכבת, טיפול מונותרפי ב- Ticagrelor לווה בשיעור סיבוכים לבביים וצרברווסקולאריים מג'וריים של 4.9% לאורך שנה אחת, אשר היה גבוה יותר מספרית, אך לא שונה באופן מובהק סטטיסטית, מהשיעור שתועד לאחר 12 חודשי טיפול נוגד-טסיות כפול (2.7%).

 

החוקרים מדגישים כי יש לנקוט משנה זהירות בפירוש ממצאי המחקר וכי דרושים מחקרים נוספים בנושא.

 

מתוך כנס Transcatheter Cardiovascular Research Therapeutic

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<