חדשות

הנחיות חדשות לגבי נוגדי קרישה ונוגדי טסיות בפרפור פרוזדורים וטרומבואמבוליזם ורידי

27/12/2020

הנחיות חדשות פורסמו בכתב העת Journal of the College of Cardiology ע"י המכללה האמריקאית לקרדיולוגיה (ACC) לגבי השימוש בתרופות נוגדות קרישה ונוגדות טסיות בחולים עם פרפור פרוזדורים (AF) או טרומבואמבוליזם ורידי (VTE) העוברים התערבות כלילית מלעורית (PCI). ההנחיות החדשות מספקות גם הדרכה לקלינאים לגבי שימוש בתרופות טרומבוטיות בחולים עם מחלת לב וכלי דם טרשתית (ASCVD), שלא עברו PCI.

באופן כללי, ההנחיות מתארות ארבעה תרחישים קליניים ספציפיים:

1) חולה עם AF המטופל בטיפול נוגד קרישה וזקוק כעת ל-PCI ונוגדי טסיות;

2) מטופל עם טיפול נוגד טסיות ועם AF חדש שדורש נוגד קרישה פומי;

3) מטופל עם VTE קודם שקיבל נוגד קרישה, הזקוק כעת ל-PCI ונוגדי טסיות;

4) מטופל עם טיפול נוגד טסיות לטיפול ב-ASCVD עם VTE חדש הדורש נוגד קרישה

"ההערכה היא כי 10%-15% מהחולים העוברים PCI סובלים גם כן מ-AF או VTE במקביל, והם זקוקים לתרופות נוגדות קרישה ונוגדות טסיות, ולכן זהו תרחיש קליני נפוץ מאוד", אמר יו"ר הוועדה, דרם ג'יי קומבאני, מ-UT Southwestern Medical Center, דאלאס, טקסס.

דבר אחד שעשוי להפתיע חלק מהמטפלים, אמר קומבהאני, הוא שהמחברים התרחקו משימוש בטיפול אנטי-טרומבוטי משולש עבור מרבית החולים בגלל הסיכון המוגבר לדימום הקשור אליו. תוספת של נוגד טסיות לחומר נוגד קרישה במתן פומי מגדילה את הסיכון לדימום בין 20% ל-60% ותוספת של טיפול כפול נוגד טסיות ונוגד קרישה דרך הפה מגדילה עוד יותר את הסיכון פי שניים עד פי שלושה. "ככלל, אנו ממליצים להפסיק מתן אספירין ולתת טיפול אנטי-טרומבוטי כפול המורכב מנוגד קרישה ומעכב P2Y12 לחולים הזקוקים לטיפול משולב של נוגד קרישה ונוגד טסיות הדם לאחר PCI", אמר קומבאני.

המחברים אמנם השאירו מקום לשקול טיפול משולש בחולים נבחרים בסיכון טרומבוטי גבוה, אך מדגישים שזה צריך להיות "למשך הזמן הקצר ביותר האפשרי", למשל, לא יותר מ-30 יום לאחר ה-PCI. אם משתמשים באספירין, יש להגביל אותו לפחות מ-100 מ"ג ביום.

המלצה מרכזית נוספת, אמר קומבהאני, היא שקלופידוגרל (Plavix) בשילוב עם נוגד קרישה, הוא תרופת הבחירה נוגדת טסיות למרבית המטופלים. "הנתונים לגבי ticagrelor ו-prasugrel כחלק מאסטרטגיה אנטי-טרומבוטית כפולה מוגבלים, ולכן אני מעריך כי ברירת מחדל צריכה להיות קלופידוגרל," אמר קומבאני. הוא ציין גם כי עבור חולים עם AF שעברו PCI, מומלץ לעבור מ-warfarin (קומדין) לנוגד קרישה ישיר דרך הפה (DOAC). "אם מטפל מתכוון לתת קלופידוגרל, די ברור שהסיכון לדימום הוא הנמוך ביותר עם קלופידוגרל בתוספת DOAC בהשוואה לוורפרין."

לכתבה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<