חדשות

כמה זמן אחרי ROSC מומלץ לבצע אקג? (JAMA Network Open)

01/02/2021

מחקר חדש שפורסם ב-JAMA Network Open בדק את יכולת האבחון של אק"ג לאחר ROSC בזיהוי STEMI. מחקר זה לא הציג המלצות חד משמעיות, אך הראה שמומלץ להמתין לפחות 8 דקות לאחר ה-ROSC לביצוע האק"ג, או לבצע אק"ג נוסף בשלב מאוחר יותר, לאחר אק"ג שבוצע מיד לאחר ה-ROSC.

ההנחיות המקצועיות בארה"ב ובאירופה מדגישות את החשיבות בביצוע בדיקת אק"ג לאחר ROSC לזיהוי חולים עם STEMI. ממצאים אלו באק"ג עשויים להעיד על מטופל הזקוק לצנתור כלילי עקב מחלת לב חסימתית משמעותית שהייתה הסיבה שהובילה לדום לב.

עם זאת, מחקרים רבים הראו כי אק"ג לאחר ROSC עשוי להציג עליות ST בהיעדר היצרות משמעותית של עורקי הלב. הספרות מצביעה על קשר לא אחיד בין עליות ST לאחר ROSC להיצרות כלילית קריטית. עקב כך, ישנה הטרוגניות משמעותית בביצוע אנגיוגרפיה כלילית על בסיס האק"ג.

עקב כך, ההנחיות הרשמיות אינן מציעות המלצות ספציפיות לגבי הזמן הטוב ביותר לביצוע אק"ג לאחר ROSC.

מחקר חדש שפורסם ב-JAMA Network Open בחן את היכולת של אק"ג לאחר ROSC לאבחן STEMI. המחקר, שבוצע בין ינואר 2015 לדצמבר 2018, בדק 370 מטופלים שטופלו ב-3 מרכזים רפואיים גדולים באירופה. המחקר בדק מטופלים מעל גיל 18 שעברו צנתור כלילי במהלך האשפוז, לאחר שביצעו בדיקת אק"ג לאחר ROSC. חולים עם דום לב מחוץ לביה"ח לא נכללו במחקר.

מתוך אוכלוסיית המחקר, 287 היו גברים [77.6%] והגיל החציוני היה 62 שנים [טווח בין-רבעוני, 53-70 שנים]. המטופלים חולקו לפי תוצאות האק"ג שלהם לאחר ה-ROSC, 172 היו בקבוצה שלא אובחנה עם STEMI ו-198 שאובחנו עם STEMI.

אחוז התוצאות חיוביות-שגויות של בדיקת האק"ג היו שכיחות יותר באופן משמעותי כשהאק"ג היה מעט זמן לאחר ה-ROSC. אחוז התוצאות החיוביות-שגויות עמד על כ-18.5% כשהאק"ג נעשה בפחות מ-8 לאחר ה-ROSC והיה גבוה באופן משמעותי משאר קבוצות הזמנים – 7.2% בין 8 ל-33 דקות ו-5.8% מעל 33 דקות).

המחקר סיכם בכך שמומלץ לבצע בדיקת אק"ג לפחות 8 דקות לאחר ה-ROSC או לבצע אק"ג נוסף מאוחר יותר, לאחר אק"ג שבוצע מיד לאחר ה-ROSC והראה עליות ST.

לכתבה ב-Medpage today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<