חדשות

צנתור לב באמצעות גלי קול - Shock Wave (הודעת סורוקה)

01/03/2021

במערך הקרדיולוגי בסורוקה בוצעה פרוצדורה חדשנית של טיפול בגלי קול בהצטברות הסתיידות בעורקי הלב, בצנתור במקום בניתוח לב פתוח

ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצנתורים במערך הקרדיולוגי בסורוקה:
"הפרוצדורה החדשנית מיועדת לטיפול בחולים עם היצרויות בעורק, ומאפשרת טיפול במקרים שבהם העורק מסוייד ולכן קשה לפתוח אותו באופן אופטימלי בטכנולוגיות הקיימות. עד כה, הטיפול במקרים אלה היה ברובו בניתוח מעקפים, ואילו פרוצדורה זו מאפשרת טיפול באמצעות צנתור לב ".

לאחרונה בוצע בסורוקה צנתור לב באמצעות גלי קול Shock Wave, לטיפול במקרים מורכבים של הצטברות קשה של הסתיידות בעורקי הלב. הפרוצדורה מבוצעת עם מכשור מיוחד שבאמצעותו ממקמים בלון זעיר המלא בנוזל ובכדוריות זעירות, בנקודה שבה יש הצטברות של הסתיידות בתוך העורק. לאחר שהבלון ממוקם, מופעלים גלי קול היוצרים תנועה מהירה של הכדוריות שגורמות לסדקים בהסתיידות שבעורק, המאפשרים הגמשה של קטע העורק המלא באבנית והכנסת סטנט (תומכן)  באותו מקום, מבלי לפגוע בעורק או לגרום לו נזק.
חולי לב הסובלים מהיצרות קשה של העורקים הכליליים שמשפיעה על זרימת הדם ועל תפקוד הלב ונמצאים בסכנה להתקף לב, מטופלים בעיקר באמצעות צנתור שבו מושתל סטנט כדי  לאפשר פתיחה אופטימלית של עורק הלב וכדי למנוע היצרות בעורק.
בעורק שבדפנותיו יש הצטברות משמעותית של סידן, אין אפשרות להרחבה אופטימלית של התומכן וקיים סיכון מוגבר לסיבוך, שמצריך ניתוח מעקפים דחוף. השימוש בטכנולוגיה Shock Wave מאפשר ריסוק של הסידן החוסם את העורק ופתיחה טובה של העורק ובכך מניעה של ניתוח לב פתוח.

ד"ר קרלוס כפרי, מנהל יחידת הצנתורים במערך הקרדיולוגי בסורוקה: " עד כה, היה מורכב מאוד עד בלתי אפשרי לבצע צנתורים במקרים מורכבים של הצטברות אבנית בעורקי הלב, שכן התערבות כזו הייתה עשויה לגרום לקרע ולנזק בעורק הלב. חולים שסבלו מבעיה של הצטברות אבנית בעורקים עברו ניתוח מעקפים מורכב שכעת ניתן להימנע ממנו".

פרופ' דורון זגר מנהל המערך הקרדיולוגיה בסורוקה: "המערך הקרדיולוגי בסורוקה ממשיך להצטייד בציוד המתקדם ביותר אשר בעזרת הצוות המסור והמעולה שלנו מאפשר לתושבי הנגב ליהנות ממיטב השירות הקרדיולוגי המודרני הקיים כיום בעולם".

על רופאים, שירותים מיוחדים ומידע נוסף באתר סורוקה www.soroka.org.il
לפרטים נוספים:
ענבר גוטר, דוברת;  יסמין עמוס, ע' דוברת; שרון אדרי, ע' דוברת

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<