חדשות

TAVR בהשוואה לניתוח בקרב חולים בסיכון נמוך לאחר שנתיים (JACC)

05/03/2021

מחקר שפורסם ב-JACC בדק את המטופלים שהשתתפו במחקר PARTNER3 (שבחן את ההבדל בתוצאים בין TAVR לבין ניתוח בחולים בסיכון נמוך עד כשנה לאחר ההליך) בתקופה שבין שנה לשנתיים מההתערבות. המחקר הראה כי השכיחות של התוצא העיקרי שנבדק במחקר נותרה נמוכה משמעותית בקבוצת ה-TAVR בהשוואה לניתוח גם לאחר שנתיים, אך ההבדל הראשוני שהיה לטובת TAVR בשכיחות של מוות ושבץ פחת וחולים שעברו TAVR סבלו משיעור גבוה יותר של פקקת במסתם.

מחקר PARTNER 3 הראה כי בקרב חולים עם היצרות סימפטומטית של מסתם אבי העורקים בעלי סיכון נמוך, ישנה עליונות להחלפה מלעורית של מסתם אבי העורקים (TAVR) בהשוואה לניתוח בבחינה של התוצא העיקרי שנבדק שכלל מוות, שבץ או אשפוז חוזר כשנה לאחר ההתערבות. מחקר זה בחן את התוצאים הקליניים ואת תוצאי האקו לב של המטופלים שהשתתפו במחקר PARTNER 3 בתקופה שבין שנה לשנתיים לאחר ההליך.

במחקר הוקצו באופן אקראי 1,000 מטופלים (ביחס של 1:1) ל-TAVR טרנספורמלי עם מסתם SAPIEN 3 ולניתוח. הנתונים עבור המטופלים שהשתתפו במחקר PARTNER3 בתקופת הזמן שבין שנה לשנתיים היו זמינים בקרב 96.5% מהחולים. התוצא העיקרי של המחקר בתקופת הזמן שבין שנה לשנתיים היה נמוך משמעותית בקבוצת ה-TAVR לעומת ניתוח (11.5% לעומת 17.4%; יחס סיכון: 0.63; רווח סמך 95%: 0.45 עד 0.88; p = 0.007). עם זאת, היתרון של TAVR בשיעורי המוות והשבץ לאחר שנה, כבר לא היו מובהקים סטטיסטית לאחר שנתיים (מוות: TAVR - 2.4% לעומת ניתוח - 3.2%; p=0.47; שבץ: TAVR - 2.4% לעומת ניתוח - 3.6%; p=0.28).

פקקת במסתם לאחר שנתיים הייתה שכיחה יותר בקבוצת ה-TAVR (2.6%; 13 אירועים) בהשוואה לניתוח (0.7%; 3 אירועים; p = 0.02). המצב הבריאותי הספציפי-למחלה (Disease-specific health status) המשיך להיות טוב יותר בקבוצת ה-TAVR לאחר כשנתיים. ממצאים אקו-קרדיוגרפיים, כולל הידרדרות המודינמית של המסתם וכשל של המסתם הביו-פרוסטטי, היו דומים בין קבוצת ה-TAVR ובין קבוצת הניתוח לאחר שנתיים.

הערת מערכת: מומלץ לצפות בהרצאתו של פרופ' גידי סהר מתוך סדרת המפגשים שנערכו במסגרת השת"פ בין האיגוד לכירורגיה לב והאיגוד לרפואת משפחה, בו השווה בין שתי הפרוצדורות.

לכתבה ב-MedpageToday

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<