חדשות

השוואת טיפול בנוגדי-טסיות בהנחיית-גנוטיפ לעומת טיפול סטנדרטי (Br J Clin Pharmacol)

30/04/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת British Journal of Clinical Pharmacology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול נוגד-טסיות בהנחיית-גנוטיפ עשוי להפחית את הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים, תרומבוזיס של התומכן ואוטם לבבי בחולים עם מחלת עורקים כלילית או המופנים להתערבות כלילית מילעורית, ללא העלאת הסיכון לדימום לאורך מעקב ממושך.

 

החוקרים השלימו מטה-אנליזה במטרה לקבוע אם גישת טיפול נוגד-טסיות מותאמת אישית, המבוססת על הגנוטיפ, עדיפה על טיפול קונבנציונאלי. הם ערכו חיפוש במאגרי PubMed, Web of Science, EMBASE ו-Cochrane Library לזיהוי מחקרים שדיווחו על תוצאי סיום בזרוע טיפול בהנחיית-גנוטיפ וזרוע טיפול קונבנציונאלי.

 

מטה האנליזה כללה נתונים אודות 10,561 משתתפים מ-16 מחקרים (שמונה מחקרים אקראיים ומבוקרים ושמונה מחקרי עוקבה).שיעור האירועים הקרדיווסקולאריים המג'וריים, תרומבוזיס של התומכן ואוטם לבבי היו נמוכים יותר משמעותית בקבוצת הטיפול בהנחיית-גנוטיפ, בהשוואה לטיפול הקונבנציונאלי (סיכון יחס של 0.56,p<0.001; סיכון יחסי של 0.40, p=0.005; סיכון יחסי של 0.45, p<0.0001, בהתאמה).

 

החוקרים זיהו הבדל מובהק סטטיסטית בין שתי הקבוצות בשיעור אירועי דמם מג'ורי (סיכון יחסי של 0.73, p=0.04), אשר נעלם לאחר ניתוח סטטיסטי.

 

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול נוגד-טסיות בהנחיית גנוטיפ עשוי להפחית את הסיכון לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים בחולים עם מחלת עורקים כלילית או המופנים להתערבות כלילית מילעורית, ללא העלאת הסיכון לדימומים. החוקרים קוראים להשלים מחקרים אקראיים ומבוקרים ומחקרים קליניים במטרה לאשר את התועלת של טיפול נוגד-טסיות בהנחיית-גנוטיפ.

 

Br J Clin Pharmacol. 2021 May;87(5):2199-2215

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<