חדשות

יתרונות התחלה מוקדמת של טיפול לאיזון מקצב הלב בחולים עם פרפור פרוזדורים (BMJ)

14/05/2021

 

התחלה מוקדמת של טיפול לאיזון מקצב הלב מלווה בסיכון מופחת לסיבוכים קרדיווסקולאריים, בהשוואה לטיפול לאיזון קצב הלב, בחולים עם אבחנה חדשה של פרפור פרוזדורים, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת The BMJ.  יתרונות אלו לא תועדו בחולים עם פרפור פרוזדורים לאורך למעלה משנה.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם תוצאות גישת טיפול לאיזון מקצב הלב שונות בהתאם למשך הזמן שחלף מהאבחנה של הפרעת הקצב ועד התחלת הטיפול. מחקר העוקבה התבסס על נתונים ממאגר Korean National Health Insurance Service Database וכלל מידע אודות 22,635 מבוגרים עם פרפור פרוזדורים ומחלות לב וכלי דם, אשר החלו טיפול חדש לאיזון מקצב הלב (תרופה אנטי-אריתמית או אבלציה) או גישות לאיזון קצב הלב בין 28 ביולי בשנת 2011 ועד 31 בדצמבר בשנת 2015.

 

התוצא העיקרי היה משלב של תמותה עקב מחלות לב וכלי דם, אירוע מוחי איסכמי, אשפוז עקב אי-ספיקת לב, או אוטם לבבי חד.

 

בקרב חולים שהחלו טיפול מוקדם לפרפור פרוזדורים (בתוך שנה מהאבחנה), טיפול לאיזון מקצב הלב, בהשוואה לטיפול לאיזון קצב הלב, לווה בסיכון מופחת לתוצא המשולב (היארעות משוקללת ל-100 שנות-אדם של 7.42 עם איזון מקצב הלב לעומת 9.25 אעם איזון קצב הלב; יחס סיכון של 0.81, p=0.002). לא תועד הבדל בסיכון לתוצא המשולב העיקרי בין גישת איזון מקצב הלב ואיזון קצב הלב בחולים שקיבלו טיפול מאוחר לפרפור פרוזדורים.

 

לא תועדו הבדלים משמעותיים בתוצאי הבטיחות בין גישות איזון מקצב הלב ואיזון קצב הלב לפי מועד התחלת הטיפול.

 

הממצאים הצביעו על קורלציה ליניארית בין התחלה מוקדמת של הטיפול ובין תוצאות קרדיווסקולאריות טובות יותר לגישת טיפול לאיזון מקצב הלב, בהשוואה לטיפול לאיזון קצב הלב.

 

ממצאי המחקר תומכים בהתחלה מוקדמת של טיפול לאיזון מקצב הלב בחולים עם אבחנה חדשה של פרפור פרוזדורים.

 

BMJ 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<