חדשות

ההשפעה החיובית על הלב של משלב דיאטת DASH עם הגבלת נתרן בתזונה (J Am Coll Cardiol.)

26/05/2021

 

מנתונים חדשים עולה לראשונה כי משלב דיאטת DASH עם הגבלת צריכת נתרן בתזונה מפחית נזק לשריר הלב ומתח לבבי, המלווים בנזק לבבי תת-קליני וסיכון ארוך טווח למחלות לב וכלי דם. במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American College of Cardiology מדווחים חוקרים כי היתרונות של הרגלי תזונה בריאה הם מהירים וישירים.

 

החוקרים בחנו את ההשפעה של דיאטת DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) עם הגבלת נתרן בתזונה, ביחד ולחוד, על סמנים לנזק לבבי (טרופונין לבבי), מתח לבבי (NT-proBNP) ודלקת (hs-CRP).

 

מדגם המחקר כלל 412 מבוגרים (גיל ממוצע של 48 שנים, 56% נשים) עם לחץ דם סיסטולי ללא-טיפול בטווח 120-159 מ"מ כספית ולחץ דם דיאסטולי בטווח 80-95 מ"מ כספית. לחץ הדם הממוצע עמד על 135/86 מ"מ כספית.

 

המשתתפים חולקו באקראי לדיאטה אמריקאית טיפוסית (קבוצת ביקורת) או לדיאטת DASH. בנוסף, המשתתפים בשתי הקבוצות חולקו לשלוש קבוצות לפי צריכת נתרן בתזונה: נמוכה (0.5 מ"ג/קילו-קלוריות), בינונית (1.1 מ"ג/קילו-קלוריות), או גבוהה (1.6 מ"ג/קילו-קלוריות) למשך 30 ימים.

 

החוקרים מדווחים כי בהשוואה לקבוצת הביקורת, דיאטת DASH לוותה בירידה של 18% בריכוזי טרופונין לבבי ובירידה של 13% בריכוזי hs-CRP, אך לא נרשמה ירידה משמעותית בריכוזי NT-proBNP. מנגד, הפחתת צריכת נתרן מצריכה רבה לנמוכה הפחיתה את ריכוזי NT-proBNP באופן שהיה בלתי-תלוי בהרגלי התזונה (19%), אך לא השפיעה על רמות טרופונין לבבי ולוותה בעליה קלה בריכוזי hs-CRP (9%).

 

שילוב דיאטת DASH עם הגבלת צריכת נתרן הפחיתה את ריכוזי טרופונין לבבי ב-20% ואת ריכוזי NT-proBNP ב-23%, בעוד שרמות hs-CRP נותרו ללא שינוי משמעותי, השוואה לקבוצת הביקורת עם צריכה רבה של נתרן.

 

שילוב דיאטת DASH עם הגבלת צריכת נתרן בתזונה עשויה להביא להפחתת שני מנגנונים נפרדים לנזק לבבי תת-קליני: נזק לשריר הלב ומתח לבבי, בעוד שדיאטת DASH לבדה הפחיתה תהליכי דלקת.

 

J Am Coll Cardiol. 2021 Jun, 77 (21) 2625–2634

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<