חדשות

האם לרמות הורמוני מין השפעה על הסיכון למפרצת אבי עורקים בגברים? (J Clin Endocrinol Metab)

21/12/2021

 

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism עולה קשר הפוך בין רמות פרוגסטרון אסטרדיול ובין הסיכון למפרצת אבי עורקים בטנית, זאת ללא תלות בגורמי סיכון מוכרים למחלה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי מין זכר מהווה גורם סיכון מג'ורי למפרצת אבי עורקים בטנית, אך אין מחקרים רבים להערכת הקשר בין הורמוני מין ובין הסיכון למפרצת. כעת הם ביקשו לתאר את הקשר בין ריכוזי הורמוני מין בדם ובין הופעה מוקדמת של מפרצת אבי עורקים בטנית בגברים.

 

מחקר מקרה-ביקורת כלל 147 גברים עם מפרצת אבי עורקים בטנית (אבי עורקים מתחת לגובה עורקי הכליה של 30 מ"מ ומעלה) ו-251 ביקורות ללא מפרצת אבי עורקים בטנית, אשר השלימו בדיקת אולטרה-סאונד כחלק מבדיקות סקר למפרצת אבי עורקים בטנית בגברים בגילאי 65 שנים ומעלה.

 

החוקרים מדווחים כי ריכוזי Dehydroepiandrosterone, פרוגסטרון, 17α-Hydroxyprogesterone, טסטוסטרון אסטרדיול, אך לא הורמוני מין אחרים, היו נמוכים יותר בגברים עם מפרצת אבי עורקים בטני. במודלים שכללו תקנון לגורמי סיכון מוכרים למפרצת אבי עורקים בטני ומחלות רקע, רק פרוגסטרון (יחס סיכויים של 1.62 לכל ירידה של סטיית תקן אחת) אסטרדיול (יחס סיכויים של 1.40 לכל ירידה של סטיית תקן אחת) נותרו קשורים באופן מובהק סטטיסטית עם נוכחות מפרצת אבי עורקים בטני.

 

בגברים עם רמות גבוהות, מעל לחציון, בהשוואה לאלו עם רמות נמוכות של שני ההורמונים תועדה סיכון גבוה פי ארבע למפרצת אבי עורקים בטני (יחס סיכויים של 4.06, רווח בר-סמך 95% של 2.25-7.31).

 

החוקרים כותבים כי יש להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון אם פרוגסטרון אסטרדיול מספקים הגנה מפני מפרצת אבי עורקים בטנית במבוגרים.

 

J Clin Endocrinol Metab, Dec 2, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<