חדשות

ההשפעה של משלב קבוע של Atorvastatin ו-Ezetimibe לעומת Atorvastatin בלבד על טרשת עורקים כליליים (American Journal of Cardiology)

21/12/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Cardiology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר אקראי ומבוקר, מהם עולה כי משלב קבוע של Atorvastatin במינון 10 מ"ג עם Ezetimibe במינון 10 מ"ג (אטוזט) לווה בירידה דומה בריכוז LDL ונסיגה של טרשת עורקים כליליים בנגעי ביניים, בהשוואה לטיפול ב-Atorvastatin (אטורבה) במינון 40 מ"ג בלבד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים חד-משמעיים אודות הערך המוסף מבחינת התוצאות הקליניות של הפחתה נוספת של רמות LDL עם מתן Ezetimibe כתוספת לטיפול בסטטינים, בהשוואה לתוצאות הקליניות עם השגת ערכי LDL דומים תחת טיפול בסטטינים בלבד. מטרתם כעת הייתה לקבוע אם יש הבדלים בין ההשפעות על טרשת עורקים כלילית עם היצרות מתונה בין משלב סטטין בעצימות מתונה עם Ezetimibe ובין סטטין בעצימות גבוהה בלבד.

 

מדגם המחקר כלל 41 חולים עם אנגינה יציבה שעברו התערבות כלילית מילעורית. המשתתפים חולקו באקראי לקבלת Atorvastatin במינון 10 מ"ג עם Ezetimibe במינון 10 מ"ג, או לטיפול ב-Atorvastatin במינון 40 מ"ג בלבד. הנגעים עם היצרות מתונה עברו הערכה באמצעות אולטרה-סאונד תוך-כלי בתחילת המחקר ולאחר 12 חודשים ב-37 חולים.

 

התוצא העיקרי אחוז נפח אתרומה (Percent Atheroma Volume). ריכוז LDL הממוצע ירד משמעותית ב-40% ו-38% מתחילת המחקר בזרוע הטיפול המשולב (18 חולים, מ-107 מ"ג/ד"ל ל-61 מ"ג/ד"ל) ובזרוע הטיפול ב-Atorvastatin במינון 40 מ"ג בלבד (19 חולים, מ-101 מ"ג/ד"ל ל-58 מ"ג/ד"ל), בהתאמה, ללא הבדל בין הקבוצות.

 

השינוי האבסולוטי באחוז PAV עמד על 2.9%- עם הטיפול המשולב ועל 3.2%- עם Atorvastatin בלבד. ההבדל הממוצע בשינוי האבסולוטי באחוז PAV בין הקבוצות עמד על 0.5% (2.4%- עד 2.8%-), הבדל אשר לא עלה על שולי העדר-נחיתות המוגדרים מראש (5%). לא תועדה ירידה משמעותית בעומס הגרעין השומני בשתי הקבוצות.

 

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול באטוזט במינון של 10/10 מ"ג הדגים ירידה דומה בריכוז LDL ונסיגה זהה של טרשת עורקים כליליים כמו טיפול ב-Atorvastatin במינון 40 מ"ג בלבד.

 

American Journal of Cardiology, July 5, 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<