הודעות אירגונים

סטנט מגנזיום הנספג בגוף ומונע היצרות עורקים חוזרת

18/12/2003

מידע זה הועבר אלינו על ידי גורמן תקשורת שיווקית, חברת יחסי ציבור

חברת BIOTRONIK חושפת בשורה עולמית בתחום צינתורי הלב :MAGIC - סטנט מגנזיום הנספג בגוף ומונע היצרות עורקים חוזרת

הוצג לקהיליית הקרדיולוגים ע"י פרופ' רון וקסמן בכנס בינלאומי שהתקיים בתל אביב

חברת ביוטרוניק, מהמובילות בעולם בתחום פיתוח וייצור ציוד רפואי ללב - תומכי צינתורים, שוקדת מספר שנים על מציאת פתרון ומענה לחולי לב הנדרשים לצינתורים חוזרים עקב היצרות עורקים.

ביוטרוניק פיתחה פטנט חדש אשר נבדק בימים אלה ויוצג לראשונה ע"י פרופ' רון וקסמן, מבכירי מצנתרי הלב בעולם, במסגרת כנס הקרדיולוגים, אשר סבור כי מדובר בהמצאה שתשנה את פני רפואת הלב:

MAGIC - סטנט נספג הבנוי מתרכובת מגנזיום, מצד אחד בעל תכונות מתכתיות- המשאירות את העורק פתוח, מצד שני אינו גורם לתגובה אנטי דלקתית כמו סטנטים מתכתיים רגילים. הסטנט נספג בגוף לאחר כחודשיים ונעלם כלא היה ובכך משאיר את העורק פתוח , ללא משתל מתכתי בתוך העורק.

סטנט נספג זה בעל יתרון מובהק על פני הסטנטים המתכתיים המשמשים כיום בצינתורים, השימוש בו מאפשר ביצוע צינתורים נוספים במידה והעורקים מוצרים בשנית.

יתרונות נוספים :

· בסטנטים המצויים בשימוש כיום – לעיתים אין אפשרות לבצע ניתוח מעקפים בעת הצורך, בגלל ההפרעה המכנית של הסטנט המתכתי המצוי בתוך העורק. עם סטנט מתכלה – אין בעיה.

· השימוש בסטנט הנספג מפחית ב 50% את תופעת ההתרבות של תאים בניאו אינטימה (התפתחות תאים בדופן פנימית של העורק הגורם להיצרות וסתימתו)- לצורך זה משתמשים גם בסטנט עם תרופה – הסייפר.

· כשנגרמת היצרות עורקים חוזרת בתוך סטנט, יש צורך לעיתים בהחדרת סטנט נוסף לפתיחת היצרות העורקים – עם סטנט מתכלה הבעיה נפתרת וניתן בקלות להחדיר סטנט נוסף באותו אזור.

· אצל ילדים קיימת בעיה בשימוש בסטנטים רגילים משום שהעורקים

גדלים עם השנים, עם סטנט מתכלה – לא נוצרת בעיה שכזו.

· סטנט המושתל בעורק נדרש לתקופת זמן מוגבלת בלבד של כחודשיים כשבתקופה זו העורק מעצב עצמו מחדש. אין לגוף צורך בגוף זר זה מעבר לתקופה זו .

· אזור בעורק שבו מושתל סטנט מתכתי שונה בגמישותו מאזורים אחרים

בעורק ויתכן שהבדלים אלו בגמישות כלי הדם עלולים גם הם לגרום להיצרויות חוזרות בנוסף קיים חיכוך מתמיד עם הסטנט המתכתי שכשלעצמו

יכול לגרום לפציעה חוזרת בעורק ולתגובה דלקתית כרונית מקומית.

כללי

סטנטים מתכתיים קבועים הינם הטיפול השכיח בהרחבת עורקים ע"י צינטור.

אלו נחשבים לטיפול האופטימלי למניעת היצרות חוזרת בעורקי הלב.

הסטנט הוא קפיץ עשוי מתכת שתפקידו לשמור על העורק פתוח ובכך לאפשר זרימת דם תקינה. ניתן להשתמש במספר סטנטים במקביל בעורקים שונים.

לסטנטים מספר בעיות המגבילות את שימושם ביניהם היצרות חוזרת, גירוי מכני קבוע לעורק, הבדל בגמישות בין אזור שבו מושתל סטנט לאזורים אחרים, חוסר יכולת לאפשר גידול העורק (בילדים למשל), הפרעה לעיתים לניתוח מעקפים ועוד.

בעת החדרת סטנט, נגרמת פציעה לעורק המצמיח בתגובה תאי צלקת העלולים לגרום לחסימה נוספת וכך מתחדשת היצרות העורק. הסטטיסטיקה מלמדת כי שיעור היצרות העורקים בעקבות החדרת סטנט הינו כ 30% . במקרים כאלו יש צורך בהתערבות פולשנית נוספת להחדרת סטנט נוסף. השימוש בסטנט החל כבר בשנת 1993 , כיום הוא חלק מהטיפול הכלול בסל הבריאות. בשנת 2002 בוצעו כ 18,000 החדרות סטנטים ( כ - 45% מכלל הצינתורים).

בשנת 2002 החלו להשתמש בארץ בסטנט הנקרא סייפר - סטנט מצופה תרופה בשם ראפאמיצין המפחית בצורה משמעותית את הסיכון להיצרות חוזרת של העורק.

עלות החדרת סייפר גבוהה - כ 2,700 דולרים והוא אינו נכלל עדיין במסגרת סל הבריאות, אך גם הסייפר אינו מונע לחלוטין את ההיצרות החוזרת בעורקים ואינו פותר את הבעיה של הישארות גוף מתכתי זר בגוף לאחר הפרשת התרופה.

לפרטים נוספים - אביטל אייזקס

5233726 03

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<