חדשות

מבצע '' 2 טיפות לעצירת הפוליו'' יוצא לדרך (משרד הבריאות, האיגוד לרפואת ילדים)

04/08/2013

מאת מערכת אי-מד

משרד הבריאות קיים היום מסיבת עיתונאים בה עדכן לגבי תכנית ביצוע החיסונים נגד פוליו, אשר קיבלה את הקוד המבצעי "מבצע 2 טיפות לעצירת הפוליו".

להלן ההודעה בנושא שפורסמה ע"י המשרד ומופיע אף באתר האינטרנט של המשרד.

כמו כן, מידע נוסף על החיסון המיועד בעיקר להורים, פורסם ע"י האיגוד לרפואת ילדים - כאן.

הודעת משרד הבריאות:

משרד הבריאות הודיע על החלטתו לחסן החל ממחר ילדים שנולדו לאחר 1.1.2004, ב 2 טיפות חיסון נגד פוליו. החיסון יגן על הילדים ומשפחותיהם וימנע את התפשטות נגיף הפוליו. החיסון יינתן בטיפות החלב בדרום הארץ (רשימת הישובים מופיעה באתר משרד הבריאות, בפייסבוק ובמוקד קול הבריאות 5400*).

משרד הבריאות החל במבצע להשלמת החיסון שמטרתו להגן על האוכלוסייה מפני מחלת הפוליו. בהתאם להמלצת המשרד, יחוסנו ילדים שנולדו מ-1.1.2004 ואילך (שעדיין לא קיבלו חיסון בטיפות חי מוחלש OPV אבל קיבלו לפחות מנה אחת של חיסון מומת בזריקה IPV).
החיסון נחשב לחיסון יעיל במיוחד ובעל פרופיל בטיחות גבוה.

בבדיקות ניטור שערך משרד הבריאות נמצא נגיף הפוליו במערכות ביוב במספר מוקדים אולם עד לשלב זה לא התגלה אף מקרה של חולה; ולכן חשוב מאד להמשיך ולהגן על האוכלוסייה ולחסן את הילדים.
ילדים שמעולם לא קיבלו חיסון בטיפות OPV וקיבלו את כל מנות החיסון בזריקה עדיין עלולים להעביר את הנגיף לבני משפחה לא מחוסנים. מטרת החיסון היא למנוע מצב זה.

ההחלטה לצאת למבצע חיסון נתקבלה לאחר תהליך חשיבה ארוך שכלל התייעצות עם מומחים רבים לאפידמיולוגיה, מחלות ילדים ומחלות זיהומיות, ובכלל זה עם משלחת שהגיעה מארגון הבריאות העולמי ורק לאחר שהוכח מעבר לכל ספק שקיימת העברה נרחבת של הנגיף בישובי הדרום, וכי קיים סיכון להתפתחות מחלה שיתוקית אם לא תתבצע התערבות.
רקע:
במסגרת ניטור שיגרתי של נגיפי פוליו שעורך משרד הבריאות במתקני ביוב נמצאה נוכחות של נגיפי פוליו לא תרכיביים מזן 1 בכמות משמעותית במספר מתקנים בדרום הארץ, ונוספו מוקדים באופן שמנטרים היום בכל רחבי המדינה. הממצא נמשך מאז פברואר 2013 ללא סימנים מובהקים לירידה בכמות. מדובר באירוע חריג וראשון מסוגו מאז החל משרד הבריאות לבצע ניטור פוליו בביוב בשנת 1988.
בסקר צואה שנערך בדרום נמצאו תימוכין נוספים להמצאות נרחבת של הנגיף בבני אדם באזור הדרום. אין עדות לתחלואה בפוליו בישראל.
הממצאים מצביעים על כך שהקבוצה העיקרית שמעבירה את הנגיף הם ילדים עד גיל 9 (ילידי 2004 ואילך).
ילדים אילו (ילידי 2004 ואילך), למרות היותם מחוסנים כנגד המחלה, יכולים להעביר את הנגיף באופן נרחב לילדים ומבוגרים נוספים, בלי לפתח סימני מחלה.
האמצעי היעיל ביותר להפסקת העברת הנגיף היא מתן מנה של חיסון חי מוחלש (OPV) בשתי טיפות, לאותם ילדים שלא קיבלו חיסון זה בעבר.
יודגש כי שאר האוכלוסייה בישראל (המבוגרת מגיל 9) קיבלה בעבר את החיסון החי המוחלש (OPV).
 
ננקטו מספר צעדים על מנת לצמצם את הסיכון לתופעת לוואי לרמה אפסית כתוצאה מהחיסון החי מוחלש (OPV) שיינתן במבצע הנוכחי:
החיסון ינתן רק למי שקיבל בעבר חיסון IPV חיסון ה-OPV לא יינתן למטופל עם ליקוי במערכת החיסון או שיש לו קרוב משפחה עם ליקוי כזה. החיסון שייעשה בו שימוש הוא משופר בהשוואה לתרכיב שנעשה בו שימוש בעבר, והוא כולל חיסון כנגד הזנים 1 ו-3 של פוליו, כלומר כולל רק 2/3 מהרכיבים דבר המקטין עוד יותר את הסיכון.
יש לציין כי למעלה מ-98% מהתושבים בארץ מחוסנים.

לאחר קבלת החיסון יש להקפיד על היגיינה אישית ע"י רחיצת ידיים עם מים וסבון למשך לפחות 20 שניות לאחר שימוש בשירותים, לפני ואחרי מגע עם מזון, וכן לפני ואחרי החלפת חיתולים.
לאור האמור, הוחלט על מבצע חיסונים ("שתי טיפות") למתן חיסון חי מוחלש לילדים עד גיל 9 (ילידי 2004 ואילך) באזור הדרום בגבולות מוגדרים (על בסיס הממצאים במתקני השפכים וסקר הצואה). משרד הבריאות בוחן באופן שוטף את הנתונים ויחליט בהתאם לצורך האם להרחיב את מבצע החיסונים לאזורים נוספים בארץ.

מטרת המבצע  - מניעת מקרי תחלואה בפוליו (מקרי שיתוק) בישראל ע"י צמצום העברת הנגיף וביעורו של הנגיף מהארץ.
משרד הבריאות פועל בשקיפות מלאה ויעדכן את הציבור על כל ממצא, התפתחות או החלטה. ארגון הבריאות העולמי תומך ומגבה את החלטת משרד הבריאות וסומך על דרך קבלת ההחלטות הנכונה בהתאם למהלך הנתונים המיוחד הקיים בישראל.
 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<