חדשות

ניתוח מעקפים או תומכנים: מה עדיף כשיטת רה וסקולריזציה במחלה כלילית חדשה ומורכבת כיום?/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

13/09/2019

מחקר קליני מבוקר רב מרכזי (ר"ת RCT ) ה SYNTAX study או The Synergy between PCI with Taxus and Cardiac Surgery (תומכנים משחררי תרופה DES דור ראשון ), הדגים noninferiority במורכבות אנטומית כלילית קלה בינונית, ב 1800 מטופלים לאורך מעקב של 5 שנים, של התערבות מלעורית PCI ביחס לניתוח מעקפים CABG, והוביל להתוויה המאפשרת בחירת  PCI אפילו בעורק כלילי שמאלי ראשי לא מוגן מניתוח מעקף קודם  ULMCA (ר"ת של unprotected left main coronary artery ), כמובן ב  SYNTAX score נמוך\בינוני.

מטא אנאליזה של 11 מחקרים על 11518 מטופלים רמזה על יתרון הישרדות של CABG לעומת PCI למשך 5 שנות מעקב, אך לאור גיל ממוצע 65 (ו life expectancy ארוך יותר), נראה שיש צורך למעקב לטווח ארוך יותר להעריך יתרון יחסי של אסטרטגיה מסוימת.

מטרת המחקר  SYNTAXES או The SYNTAX Extended Survival הייתה לסכם תוצאות תמותת כוללת ל 10 שנות מעקב של אותם 1800 מטופלים אשר עברו רנדומיזציה במחקר SYNTAX המקורי.

שיטות:

מחקר של חוקרי SYNTAX שהאריכו את המעקב של המחקר המקורי אקראי ורב מרכזי (כזכור ב 85 מרכזים הפזורים ב 18 מדינות אירופאיות וצפון אמריקה) לעשור. כזכור מטופלים עם מחלה כלילית יציבה עם מחלה תלת כלית או ULMCA לא ידועה קודם הוקצו באקראי 1:1 לאחת מהאסטרטגיות. לא הוכללו מטופלים שעברו PCI או CABG בעברם, או אוטם חד או עם התוויה לניתוח לבבי, ולא כאלה שלא מתאימים ל PCI אלא ל CABG  לאור מורכבות הנגעים (אלה האחרונים נכנסו ל מרשם נוסף).

תוצא קצה עיקרי\ראשוני של מחקר SYNTAXES שנחקר היה תמותה כוללת (או all-cause) לעשור בהתאם לעיקרון של intention-to-treat.

אנאליזות של תת הקבוצות שהוגדרו מראש בוצעו בהתאם ל:

  1. נוכחות מחלה ב ULMCA, או מחלה כלילית תלת כלית,
  2. נוכחות סוכרת
  3. ובהתאם ל SYNTAX score terciles.

לתוצאות ולמסקנות - באתר האיגוד הקרדיולוגי

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני