חדשות

עיקרי ההנחיות החדשות למניעה ראשונית של מחלות לב וכלי דם (Circulation)

15/12/2019

 

הנחיות מטעם ה-American College of Cardiology וה-American Heart Association כוללות המלצות למניעה ראשונית של מחלות לב וכלי דם. ההנחיות כוללות התייחסות לתשעה נושאים שונים, כולל הערכת סיכון, שימוש באספירין, פרופיל שומנים, לחץ דם, סוכרת, תזונה/דיאטה, פעילות גופנית, השמנה ועישון.

 

להלן עיקרי ההמלצות בהנחיות החדשות למניעה ראשונית של מחלות לב וכלי דם:

 

1)     חשיבות להערכה מקיפה וממוקדת-מטופל למניעת מחלות לב וכלי דם

שלושת המרכיבים החשובים ביותר למניעה ממוקדת-מטופל של מחלות לב וכלי דם כוללים גישת-צוות, תהליכי קבלת החלטות משותפים וגורמים חברתיים המשפיעים על המצב הבריאותי.

 

2)     אורח חיים בריא מהווה את הבסיס למניעת מחלות לב וכלי דם

היענות של חולים לאורח חיים בריא (כולל שמירה על תזונה נכונה ומשקל גוף בריא, הקפדה על פעילות גופנית סדירה) עדיין מהווה את האמצעי הטוב ביותר למניעת מחלות לב וכלי דם. ללא קשר לדיאטה בריאה, על מבוגרים להקפיד על צריכת ירקות, פירות, קטניות, אגוזים, דגנים מלאים, ירקות וחלבון רזה מבעלי חיים ודגים. עד מומלץ על התערבויות מתאימות לאלו עם עודף משקל. כמו כן, כל המבוגרים, ללא תלות במשקל הגוף, צריכים להקפיד על פעילות גופנית בעצימות בינונית בהיקף של לפחות 150 דקות בשבוע, או פעילות גופנית מאומצת בהיקף של לפחות 75 דקות בשבוע.

 

3)     בהחלטה על טיפול תרופתי בסטטינים יש להעריך את הסיכון של המטופל למחלות לב וכלי דם

מטרת הערכת הסיכון היא להתאים את עוצמת הטיפול המומלץ לסיכון האבסולוטי של החולה לפתח מחלות לב וכלי דם. במבוגרים בגילאי 40-75 שנים ללא סוכרת, עם רמות KDK בטווח 70-189 מ"ג/ד"ל, על רופאים להעריך את הסיכון למחלה טרשתית קרדיווסקולארית בתוך עשר שנים ולשקול גורמי סיכון אחרים בטרם התחלת טיפול בסטטינים.

טיפול בסטטינים בעצימות גבוהה מומלץ לרוב לחולים בסיכון גבוה למחלות לב וכלי דם. באלו בסיכון נמוך למחלות לב וכלי דם, שינויי אורחות חיים בלבד עשויים להספיק למניעה. באלו בסיכון בינוני לעיתים קרובות יש תועלת לטיפול בסטטינים.

 

4)     בדיקת הסתיידות עורקים כליליים עשויה לסייע בסיווג הסיכון הקרדיווסקולארי בחולים נבחרים

 

בחולים בסיכון גבולי או בינוני, חשיבות טיפול תרופתי למניעת מחלה קרדיווסקולארית טרשתית עדיין אינה ידועה. בדיקת CAC (Coronary Artery Calcium) עשויה לסייע לרופאים לזהות את החולים בהם תתכן תועלת לטיפול בסטטינים.

 

5)     אין עוד המלצה למתן אספירין במינון נמוך כטיפול שגרתי למניעה ראשונית של מחלות לב וכלי דם

 

למרות שטיפול באספירין במינון נמוך עדיין מומלץ למניעה שניונית של מחלה קרדיווסקולארית טרשתית, השימוש בתרופה למניעה ראשונית שנוי יותר במחלוקת. בהנחיות החדשות אין עוד המלצה למתן אספירין במינון נמוך למניעת מחלה קרדיווסקולארית טרשתית במרבית המבוגרים הבריאים, מאחר והתועלת של הטיפול עשויה שלא לעלות על הסיכון. עם זאת, ניתן לשקול טיפול באספירין במינון נמוך במבוגרים בגילאי 40-70 שנים בסיכון מוגבר למחלה קרדיווסקולארית טרשתית, בהעדר סיכון מוגבר לדימום.

 

Circulation. 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<