חדשות

הערכת ההשפעות הנוירולוגית של COVID-19 (מתוך JAMA Neurol.)

04/06/2020

 

לזיהום בנגיף SARS-CoV-2 הגורם ל-COVID-19 ייתכנו השפעות נוירולוגית משמעותיות, אך לא ברור אם הנגיף פוגע ישירות במערכת העצבים המרכזית או אם התסמינים הנוירולוגים נובעים ממנגנונים משניים. בסקירה חדשה שפורסמה בכתב העת JAMA Neurology מסכמים מומחים את הנתונים שנאספו בנושא עד כה.

 

הסקירה נועדה לסכם את המידע הזמין אודות נגיף הקורונה במערכת העצבים, לזהות רקמות מטרה פוטנציאליות ודרכי כניסה של הנגיף למערכת העצבים המרכזית, לצד תיאור מגוון הסיבוכים הנוירולוגים עליהם דווח עד כה בחולים עם COVID-19.

 

המומחים כותבים כי חדירה של הנגיף למערכת העצבים עשויה להתרחש במספר מסלולים, כולל מעבר בין סינפסות לאורך נוירונים מזוהמים, חדירה דרך עצב חוש הריח, זיהום של אנדותל כלי דם, או נדידה של לויקוציטים דרך מחסום דם-מוח.

 

התלונות הנוירולוגיות הנפוצות ביותר בחולים עם COVID-19 כוללות אובדן חוש ריח, אובדן חוש טעם וכאבי ראש. עם זאת, דווח גם על סיבוכים אחרים, דוגמת אירוע מוחי, הפרעה במצב הכרה, פרכוסים ואנצפלופתיה.

 

המומחים כותבים כי זיהוי והבנת מגוון ההפרעות הנוירולוגיות שנקשרו עם COVID-19 עשויים להוביל לשיפור התוצא הקליניות ופיתוח אלגוריתמי טיפול טובים יותר. הם קוראים להשלים מחקרים נוירו-פתולוגיים נוספים במטרה להבין את הפתוגנזה של המחלה במערכת העצבים המרכזית ומחקרי אורך עם הערכה נוירולוגית וקוגניטיבית של חולים שהחלימו מהמחלה הנגיפית במטרה להבין את המהלך הטבעי של המחלה במערכת העצבים המרכזית ולעקוב אחר סיבוכים נוירולוגיים ארוכי טווח.

 

JAMA Neurol. Published online May 29, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<