חדשות

הסכנות הכרוכות באבחנה של סוכרת מסוג 2 בגיל צעיר (Diabetologia)

29/12/2020

 

חולים המאובחנים עם סוכרת מסוג 2 בגיל צעיר מצויים בסיכון מוגבר למספר סיבוכים העלולים להובי למוגבלות ולפגוע ביצרנות, בהשוואה לחולים המאובחנים בגיל מבוגר יותר, כך עולה מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetologia.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי שיעורי סוכרת מסוג 2 מצויים בעשורים האחרונים במגמת עליה בכל קבוצות הגיל וכמעט בכל המדינות ברחבי העולם. מטרידה במיוחד המגמה של עליה בשיעורי סוכרת מסוג 2 במבוגרים בגילאי 20-44 שנים. העליה הנ"ל הינה על-רקע עליה בשיעורי עודף-משקל והשמנת-יתר, תזונה לקויה וירידה בהיקף פעילות גופנית.

 

הסקירה הנוכחית כללה 26 מחקרים תצפיתיים שכללו למעלה ממיליון משתתפים מ-30 מדינות מאזור אסיה, אירופה וצפון אמריקה. החוקרים מצאו כי כל עליה של שנה אחת בגיל בעת אבחנת סוכרת לוותה בירידה של 4% בסיכון לתמותה מכל-סיבה, ירידה של 3% בסיכון למחלה מאקרווסקולארית וירידה של 5% בסיכון למחלה מיקרווסקולארית.

 

בנוסף, עליה של כל שנה אחת בגיל אבחנת סוכרת מסוג 2 לוותה בירידה של 2% בסיכון למחלת לב כלילית או מחלה צרברווסקולארית, ירידה של 3% בסיכון למחלת כלי דם היקפית, ירידה של 8% בסיכון לרטינופתיה, ירידה של 6% בסיכון לנפרופתיה וירידה של 5% בסיכון לנפרופתיה.

 

החוקרים מציינים כי הקווים המנחים הנוכחיים מוגבלים מאחר ומתמקדים בטיפול בחולים עם איזון סוכר לא-אופטימאלי ואין דרך לנבא אילו חולים יידרשו לטיפול מוגבר. לאור זאת, סיווג מחדש של החולים על-פי הגי בעת האבחנה עשוי לסייע בזיהוי חולים בסיכון מוגבר לסיבוכים בעת האבחנה.

 

Diabetologia. Published online December 14, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<