חדשות

כמות המתחסנים (כ-500,000) עברה את כמות החולים הפעילים (409,000) אך מגמת התפשטות ההדבקה והתחלואה על אף הכניסה לסגר עדיין בעלייה

29/12/2020

מאת מערכת אי-מד

תמונת המצב היומית שמציגה תכנית מגן ישראל ודו"ח אגף המודיעין מלמדים על המשך עלייה בהתפשטות הנגיף, על אף הסגר שהוכרז ביום א' בערב עם 5,449 נדבקים חדשים אמש (כשממוצע השבועי ליום עלה כבר לכ-4000, עם המשך עלייה בשיעור הבדיקות החיוביות (אמש 5.6% ובממוצע שבועי 4.6% ובמגמת עליה), ובמספר החולים הקשים שמגיע כבר ל-609 . קצב התמותה היומי עומד על כ-20 בימים האחרונים.

מבחינת תמונת הרמזור שיעור המאומתים מאזורים אדומים וכתומים עומד על כ-75% , כאשר קרוב ל-60% מהאוכלוסייה נמצא ביישובים אדומים וכתומים.

מבחינה מגזרית כפי שניתן לראות כאן את היקף ושיעור ההדבקה ומקדמי ההדבקה

הבשורות הטובות מגיעות מנתוני ההתחסנות המרשימים ומהדיווחים על המשך הרחבת התכנית

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין: אמר היום "יותר מתחסנים מחולים: אתמול חוסנו למעלה מ 115,00 אזרחים. בסך הכל הגענו לכ 495,000 מחוסנים עד עכשיו. ב 9 ימי חיסונים יש לנו יותר מתחסנים מכל הנדבקים מתחילת המגפה. לא סתם אנחנו המדינה המובילה בעולם במהירות ההתחסנות. ממשיכים לחסן את ישראל!"

מחברי דו"ח אגף המודיעין מסכמים את הדו"ח היומי כך :

לתת כתף - ישראל ממשיכה במבצע (כמעט 500 אלף חיסונים עד כה, כ-70 אלף בממוצע יומי בשבוע האחרון) וממוקמת במקום הראשון בעולם במספר החיסונים לנפש. על מנת לשפר את ההתמודדות עם המגיפה יש להמשיך ולהתחסן בקצב גבוה ככל הניתן, ובפרט - להשלים את חיסון האוכלוסייה המבוגרת (בני 60 ומעלה) מהר ככל האפשר. להבנתנו, ניתן להשיג יעד זה תוך כחודש וחצי, בהינתן מדיניות מתאימה. יש לזכור כי גם המבוגרים שקיבלו מנת חיסון ראשונה אינם מוגנים באופן מלא מהמחלה עד להשלמת מנת חיסון שניה ועלולים לחלות קשה אם יידבקו; לכן יש להמשיך להימנע ממגע קרוב עם קבוצות הסיכון לתחלואה קשה.

תחלואה - שיעור החיוביים נמצא במגמת עלייה מזה כמה שבועות וכבר חצה את רף 5% וצפוי להמשיך לעלות עקב הגעה לתקרת הבדיקות, נתון המעיד על עלייה משמעותית בהתפשטות התחלואה בקהילה. מספר החולים החדשים במצב קשה נמצא גם הוא במגמת עלייה ברורה. על מנת לקצר ככל הניתן את משך ההגבלות אשר יישומן החל השבוע, יש לעצור את היקף ההדבקה הגבוה. לשם כך יש לצמצם התקהלויות, לאוורר היטב חללים סגורים, להקפיד על עטייה נכונה, נרחבת ושיטתית של מסכות תקניות, המכסות היטב את הפה והאף ולקיים את שאר הנחיות ההתנהלות המחייבות בתקופת הקורונה. השארת מערכת החינוך - ובפרט התיכונים - פתוחה תאתגר את הורדת התחלואה ועלולה להוות מרכיב בהרחבתה ובהאצת התפתחות גל שלישי, לפני תחילת השפעת החיסונים.

בעולם - ניתוח תוצאות מבצע בדיקות המונים משולב עם סגר שנערך בסלובקיה, מראה כי שילוב בין שני אלה מאפשר גילוי תחלואה חבויה רבה, הורדת רמות התחלואה וקיצור משך הסגר . מבצע החיסונים בעולם - נמשך, ועד כה התחסנו כ-3.3 מיליון איש בחיסונים מערביים. מדינות רבות ממשיכות במדיניות הריחוק החברתי ובהטלת הגבלות גם לאחר תחילת מבצע החיסונים, כדי להימנע מהתפרצויות נרחבות .

זן הנגיף המוטנטי - נמשך המעקב אחר זני הנגיף החדשים שנתגלו בבריטניה ובדרום אפריקה, שנראה שהינם מדבקים הרבה יותר. ההערכה הרווחת היא שמוטציות אלו לא צפויות לפגום ביעילות החיסונים, ובקרוב צפויים להתפרסם ממצאי ניסויי מעבדה שבחנו סוגייה זו. עד כה, זוהו בישראל בוודאות נשאים

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<