חדשות

עדכון יומי קורונה: על אף הסגר וההתחסנות של כ-650 אלף איש, מרביתם מקבוצת הסיכון, נמשכת עדיין העלייה בהדבקה ובתחלואה

30/12/2020

מאת מערכת אי-מד

נראה שעל נתוני ההדבקה והתחלואה פועלים כעת 2 ווקטורים מנוגדים :  המשך התקהלויות ומגעים המובילים להידבקות על אף הסגר (שלדעת משרד הבריאות נכשל במתכונתו הנוכחית ושיש צורך בהחמרה משמעותית של ההגבלות) , ומולו - מספר המתחסנים שממשיך לעלות בקצב של כ-150,000 ליום, כשמרבית המתחסנים הם אנשים מעל גיל 60 וקבוצות סיכון נוספות, אשר בתוך זמן קצר יחסית אמור להשפיע הן על מספר הנדבקים ובעיקר על מספר החולים הקשים. 

מתמונת המצב היומית שמפרסמת תכנית "מגן ישראל"  ניתן לראות את גרף התקדמות ההתחסנות המרשים . עם זאת נראה שבמגזר הערבי ההיענות להתחסנות עדיין נמוכה.

ואת מקדמי ה-R ע"פ מקורות מידע שונים הנעים סביב 1.2

מתוך הדו"ח היומי של אגף המודיעין   ניתן לראות את המשך המגמה בנדבקים (אמש 5,583 וממוצע יומי של השבוע האחרון של כ-4,200 במגמת עליה) , ובשיעור הבדיקות החיוביות (שהגיע אמש ל-5.7%)

במספר החולים הקשים נראית התייצבות מסוימת בימים האחרונים (שעדיין נראה שמוקדם לייחס אותה להתחסנות) חלקה יש לזכור גם בעליה במספר המתים

מחברי דו"ח אמן מסכמים אותו כך :

לתת כתף - ישראל ממשיכה במבצע (כ - 650 אלף חיסונים עד כה, כמעט 80 אלף בממוצע יומי בשבוע האחרון -  וממוקמת במקום הראשון בעולם במספר החיסונים לנפש. על מנת לשפר דרמטית את ההתמודדות עם המגיפה יש להמשיך ולהתחסן בקצב גבוה ככל הניתן, ובפרט - להשלים את חיסון האוכלוסייה המבוגרת (בני 60 ומעלה) מהר ככל האפשר. עמידה ביעד זה הינה הדבר אשר ישפיע יותר מכל דבר אחר על הורדת היקף התחלואה הקשה והתמותה. להבנתנו, בקצב החיסונים הנוכחי ניתן להשיג יעד זה תוך כחודש, בהינתן מדיניות מתאימה, לצד מודעות ציבורית ועזרה הדדית.

תחלואה - שיעור החיוביים נמצא במגמת עלייה מזה כמה שבועות וכבר מתקרב לרף ה-6% ,ולאור הגעה לתקרת הבדיקות צפוי לעלות עוד יותר - מעיד על עלייה משמעותית בהתפשטות התחלואה בקהילה; מספר החולים החדשים במצב קשה נמצא גם הוא במגמת עלייה ברורה ועומד כרגע על כ-100 חולים קשים חדשים ליום. על מנת לקצר ככל הניתן את משך ההגבלות אשר יישומן החל השבוע, יש לעצור את היקף ההדבקה הגבוה. לשם כך יש לצמצם התקהלויות, לאוורר היטב חללים סגורים, להקפיד על עטייה נכונה, נרחבת ושיטתית של מסכות תקניות, המכסות היטב את הפה והאף ולקיים את שאר הנחיות ההתנהלות המחייבות בתקופת הקורונה.

בעולם - מבצע החיסונים בעולם נמשך ועד כה התחסנו כ-6.3 מיליון איש בחיסונים מערביים. מדינות רבות ממשיכות במדיניות הריחוק החברתי ובהטלת הגבלות גם לאחר תחילת מבצע החיסונים, כדי להימנע מהתפרצויות נרחבות .

 ● זן הנגיף המוטנטי - נמשך המעקב אחר זני הנגיף החדשים שנתגלו בבריטניה ובדרא"פ, שנראה שהינם מדבקים בהרבה. מוערך כי מוטציות אלו לא גורמות למחלה קשה יותר ולא צפויות לפגום ביעילות החיסונים, ובקרוב צפויים להתפרסם ממצאי ניסויי מעבדה שבחנו סוגייה זו. עד כה, זוהו בישראל בוודאות נשאים בודדים של הזן הבריטי, אך נראה שהיקפם בפועל גבוה משמעותית.

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<