חדשות

המשמעות הקלינית של כישלון צנתור בגישה רדיאלית בחולים עם תסמונת כלילית חדה (J Am Coll Cardiol)

21/02/2021

 

מנתוני מחקר MATRIX שפורסמו בכתב העת Journal of the American College of Cardiology עולה כי חלה עליה בשיעור הסיבוכים במקרים של כישלון צנתור בגישה רדיאלית של חולים עם תסמונת כלילית חדה, אך ייתכן כי העליה הנ"ל אינה גבוהה כפי שסברו בעבר.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את ההשפעה של החלפת אתר גישה להשלמת התערבות כלילית מילעורית בחולים עם תסמונת כלילית חדה שהופנו לטיפול פולשני דרך העורק הרדיאלי או עורק המפשעה.

 

החוקרים התבססו על נתוני מחקר MATRIX-Access (Minimizing Adverse Hemorrhagic Events by Transradial Access Site and Systemic Implementation of Angiox) שכלל 8,404 חולים עם תסמונת כלילית חדה, אשר חולקו באקראי לצנתור בגישה רדיאלית או דרך המפשעה.

 

התוצאים העיקריים המשולבים כללו משלב של תמותה, אוטם לבבי, או אירוע מוחי (סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים) ומשלב של סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים או דימום בדרגה 3-5 לפי סולם BARC (Bleeding Academic Research Consortium).

 

מהנתונים עולה כי ב-183 מבין 4,197 חולים (4.4%) בהם בוצע ניסיון צנתור דרך העורק הרדיאלי נדרש להשלים את ההתערבות מכלי אחר (בעיקר לטובת צנתור דרך עורק המפשעה), זאת בהשוואה ל-108 מבין 4,207 חולים (2.6%) בהם בוצע צנתור דרך עורק המפשעה (בעיקר לטובת צנתור דרך העורק הרדיאלי).

 

מניתוח רב-משתני עלה כי הסיכון לתוצאים המשולבים לא היה גבוה יותר משמעותית בקרב חולים לאחר כישלון צנתור בגישה רדיאלית, אל מול אלו בהם הצנתור בגישה רדיאלית צלח (יחס שיעורים מתוקן של סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים של 1.25, p=0.32; יחס שיעורים מתוקן של סיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים או דימום משמעותי של 1.26, p=0.24).

 

אירועי דמם בדרגה 3-5 לפי סיווג BARC היו גבוהים יותר בקרב חולים בהם נכשל ניסיון צנתור דרך עורק המפשעה , בהשוואה לאלו בהם הצנתור דרך עורק זה הושלם בהצלחה. כישלון צנתור דרך עורק המפשעה לווה בסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים (יחס סיכון מתוקן של 1.84, P=0.007) ובסיכון מוגבר לסיבוכים קרדיווסקולאריים מג'וריים או אירועי דמם משמעותיים (יחס סיכון מתוקן של 1.69, p=0.019), בהשוואה להשלמת הצנתור בהצלחה דרך עורק המפשעה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי מעבר מצנתור דרך העורק הרדיאלי לצנתור דרך עורק המפשעה ביטלה את התועלת מבחינת הסיכון לאירועי דמם עם צנתור בגישה רדיאלית, בהשוואה לצנתור המבוצע דרך עורק המפשעה, אך לא הובילה לעליה בסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים מג'וריים, בהשוואה לצנתור שבוצע בהצלחה דרך העורק הרדיאלי או עורק המפשעה.

 

J Am Coll Cardiol. Published online February 15, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<