חדשות

הנחיות לניהול ומניעה של התפרצות מחלת החצבת, עדכון אפריל 2019 (מדסקייפ)

27/06/2019

ההתפרצות הקשה ביותר של חצבת בארה"ב מאז 1992 העלתה חששות לגבי אוכלוסיות בסיכון, וביניהן נשים בהריון אשר עשויות להיחשף למחלה. 1044 מקרים של חצבת ב 28 מדינות שונות בארה"ב אומתו עד ה 13 ביוני, ומספר זה עוד עשוי צפוי לעלות.

נשים הרות הנדבקות במחלת החצבת עשויות לפתח סיבוכים קשים וסיבוכים בעובר, הכוללים הפלה, לידת מת, משקל לידה נמוך, ופגות. העובר הנולד נמצא בסכנה לפתח חצבת של הילוד.

בתגובה להתפרצות האחרונה, ד"ר קכיקיס מאוניברסיטת וושינגטון בסיאטל ושות' פרסמו הצהרת קונצנזוס והנחיות לקלינאים המטפלים בנשים הרות ונשים בגיל הפוריות בנושא חשיפה והדבקה במחלת החצבת.

על מנת להשיג חיסוניות של האוכלוסיה, על לפחות 92-95% מהאוכלוסיה להיות מחוסנים. עם זאת, שיעור ההתחסנות ירד מתחת לערכים אלה בשנים האחרונות. ההתפרצויות האחרונות נקשרו למטיילים אשר נבדקים בארצות אחרות, חוזרים לארצם ומפיצים את המחלה. מצב זה, בשילוב עם שיעור התחסנות נמוכה באוכלוסיות מסויימות בארה"ב, תורמים להתפרצות המחלה בארה"ב.

בנשים בריאות שאינן בהריון, שתי מנות של חיסון MMR הינן בטוחות ואפקטיביות ב 97%. חיסון חי מוחלש אינו מומלץ לנשים בהריון מחשש להדבקת האם והעובר במחלה.

מחברי הקונצנזוס, ה ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists), וה CDC התאחדו להוצאת ההנחיות הבאות לנשים בגיל הפוריות ונשים בהריון בנושא הדבקה במחלת החצבת.

טרום הריון: על נשים בגיל הפוריות ונשים השוקלות כניסה להריון לבדוק את הסטטוס החיסוני שלהן למחלת החצבת לפני הכניסה להריון. אם הן אינן מחוסנות עליהן לקבל חיסון MMR.

לאחר קבלת חיסון MMR, על האשה המתחסנת להמתין 4 שבועות לפני כניסה להריון. עם זאת, מתן החיסון בפרק זמן זה ואף בשלבי ההריון הראשוניים אינו מהווה אינדיקציה להפסק ההריון.

בזמן הריון: לנשים בעלות סיכון נמוך להדבקה, תיעוד של חיסון אחד של MMR הינו מספיק על מנת להוכיח חיסוניות. לנשים אשר נמצאות בסיכון גבוה להדבקה, יש צורך התיעוד של שתי זריקות של חיסון MMR על מנת להוכיח חיסוניות.

באוכלוסיות בהן מתרחשת התפרצות חצבת, יש לבצע בדיקה סרולוגית ל IgG בנשים בהריון ללא תיעוד מספק לחיסוניות על פי התנאים הנ"ל.

נשים בהריון אשר עלה החשד כי נחשפו לוירוס החצבת ואשר אינן מחוסנות, או שמצבן החיסוני אינו ברור ולא ניתן לבצע בדיקה סרולוגית, צריכות לקבל טיפול ב  IVIG (Intravenous Immunoglobulin) בתוך 6 ימים מהחשיפה.

לאחר לידה: על  נשים אשר אינן מחוסנות לחצבת לקבל חיסון MMR. החיסון בטוח בעת הנקה, וכן, ההנקה אינה משפיעה על תגובת מערכת החיסון למתן החיסון.

מחברי ההנחיות קוראים לרופאים הראשוניים לקיים שיחות הסברה עם הורים אשר אינם מחסנים את ילדיהם, ולשאוף להביא את שיעור ההתחסנות מעל הסף של 95%. זאת על מנת לעצור ולמנוע התפרצות את מחלת החצבת אשר מעמידה בסיכון נשים בהריון, תינוקות ואנשים עם דיכוי חיסוני. על הרופאים לדון גם עם נשים בגיל הפוריות על חשיבות החיסון טרם כניסה להריון.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<