חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול תוך-אפי בעזרת בקטריופאג' כנגד דלקת סינוסים כרונית על-רקע Staphylococcus aureus (מתוך JAMA Otolaryngol Head Neck Surg)

30/06/2019

 

טיפול תוך-אפי בעזרת בקטריופאג' נמצא בטוח ונסבל היטב ונתונים עדכניים הצביעו על יעילות מבטיחה בחולים עם דלקת כרונית של האף והסינוסים משנית לזיהום בחיידק Staphylococcus aureus, כך עולה מתוצאות מחקר בשלב 1, שפורסמו במהלך חודש יוני בכתב העת JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery.

 

טיפול בעזרת בקטריופאג' הוצע כטיפול כנגד חיידקים לפני למעלה ממאה שנים, אך פיתוח תכשירים אנטי-מיקרוביאליים היה מהיר יותר. החוקרים מאוסטרליה בחנו כעת שני תכשירים תוך-אפיים, הניתנים פעמיים ביום, הכוללים AB-SAO1, תערובת של שלושה פאגים ליטיים היכולים להרוג מגוון רחב של זני S. aureus.

 

מדגם המחקר כלל תשעה משתתפים אשר דיווחו כי הטיפול נסבל היטב ודווח על שישה אירועים חריגים על-רקע הטיפול, כולם היו בדרגה קלה וחלפו עד תום המחקר.

 

החוקרים מדווחים כי בכל החולים תועדה ירידה בגדילת S. aureus ובשניים התרביות היו שליליות לאחר הטיפול. לטיפול הייתה השפעה לא-עקבית על מדדי התסמינים, אך תועדה מגמה עקבית של שיפור במדדים אנדוסקופיים.

 

בארבעה חולים עם תסמינים עיקשים לאחר הטיפול, אשר בחרו שלא לקבל טיפול אנטי-בקטריאלי לאחר הפסקת המחקר, תועדה מגמה של המשך שיפור בכל מדדי התוצאים לאחר שלושה חודשי מעקב.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר בשלב 1 ישמשו להנחיית מחקר בשלב 2 להערכת יעילות הטיפול במסגרת מחקר אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו.

 

JAMA Otolaryngol Head Neck Surg 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<