חדשות

טיפול אנטיביוטי פומי לפני ניתוח מעי גס עשוי להפחית זיהומים באתר הניתוח (Lancet Gastroenterology and Hepatology)

15/05/2020

 

טיפול אנטיביוטי פומי הניתן יממה לפני ניתוח מעי גס עשוי לסייע בהפחתת זיהומים באתר הניתוח ללא הכנה מכאנית של המעי, כך עולה מתוצאות מחקר אקראי-מבוקר, שפורסמו בכתב העת The Lancet Gastroenterology and Hepatology.

 

במחקר הנוכחי בחנו החוקרים את הנתונים מחמישה בתי חולים בספרד. חולים עם גידולים או דלקת סעיף שנדרשו להסרה חלקית או מלאה של המעי הגס חולקו באקראי לקבלת שתי מנות של Ciprofloxacin במינון 750 מ"ג ושלוש מנות של Metronidazole במינון 250 מ"ג בתוך 24 שעות לפני הניתוח, או לקבוצת ביקורת שלא קיבלה כל טיפול אנטיביוטי פומי. כל המשתתפים קיבלו בנוסף טיפול תוך-ורידי ב-Cefuroxime במינון 1.5 גרם ו-Metronidazole במינון של 1 גרם בעת השראת הרדמה. הכנה מכאנית של המעי לא בוצעה בשתי הקבוצות.

 

החוקרים מדווחים כי 30 מבין 269 החולים (11%) בקבוצת הביקורת אובחנו עם זיהום באתר הניתוח, זאת בהשוואה ל-13 מבין 267 החולים (5%) בקבוצת ההתערבות (p=0.013). יחס הסיכויים לזיהום באתר הניתוח עם טיפול אנטיביוטי עמד על 0.41 (p=0.008).

 

עוד עולה מהנתונים כי 28% מהחולים בקבוצת הביקורת אובחנו עם סיבוך כלשהו, כולל זיהומים באתר הניתוח, זאת בהשוואה ל-19% מהחולים בקבוצת ההתערבות (p=0.017), כאשר לא תועדו הבדלים בחומרת הסיבוכים בין הקבוצות.

 

החורים קוראים להשלים מחקרים נוספים בנושא, במטרה להבין טוב יותר את הדינאמיקה של המיקרוביום וההשפעה האפשרית על זיהומים באתר ניתוח בכל מטופל, כמו גם לבחון את ההשפעה של הכנה מכאנית של המעי עם טיפול אנטיביוטי פומי.

 

Lancet Gastroenterology and Hepatology, online April 20, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<