חדשות

כמה אינדיקציות חיוביות בעדכון היומי: מקדם ההדבקה ירד ל-0.99 , ירידה קלה במס' החולים הקשים החדשים ובתמותה ומעל 80% מתחסנים בגיל מעל 70

21/01/2021

מאת מערכת אי-מד

נראה שהבשורה הטובה של היום היא שמקדם ההדבקה הארצי ירד אל מתחת ל-1 ונמצא כעת על 0.99, מה שמסמן על דעיכה של המגיפה (אם כי, כפי שניתן לראות כאן מדו"ח "מגן ישראל"  מקדם ההדבקה בחברה החרדית, ובחברה הכללית עדיין גבוה מ-1 בעוד שבחברה הערבית הוא ירד באופן חד ל-0.9)

מבחינת תמונת החולים הקשים, ניתן לראות כאן מתוך דו"ח אגף המודיעין סימנים ראשונים, יש לקוות, להתמתנות במספר החולים הקשים החדשים עם ירידה קלה בממוצע היומי בשבוע האחרון ל-143.

גם גרף הנפטרים היומי כפי שמוצג בלוח הבקרה של משרד הבריאות מראה ירידה יומית רצופה במספר מקרי המוות ב-4 הימים האחרונים, כך שהירידה במספר החולים הקשים היא בעיקר בשל הירידה במספר החולים החדשים :

מבחינת מפת ההתחסנות, המגמה החיובית נמשכת כפי שניתן לראות בתרשים הבא:

עם כי צריך לשים לב לכך ששיעורי ההתחסנות במגזר הערבי והחרדי עדיין נמוכים יחסית (במגזר החרדי נראה שיש שיפור בימים האחרונים) . את השפעת החיסון בהפחתת תחלואה קשה אמורים להתחיל ראות בימים הקרובים כאשר למעלה מ-50% מאוכלוסיות הסיכון יהיו לאחר המנה השנייה.  מאידך, משרד הבריאות דיווח אמש על עוד 10 מקרים  עם הוריאנט הדרום אפריקאי (המוכר כ-501Y.V2)  בחוזרים  מדרום אפריקה או דובאי ובמגעיהם, כאשר מדובר בסך הכל על 22 מאומתים עם הזן הזה ב-9 שרשראות הדבקה. החשש באשר לזן הזה הוא על רקע דיווחים לפיהם ייתכן שהחיסונים אינם אפקטיביים נגדו (ראו כאן דיווח מ-SKY NEWWS) .

בהקשר זה ממליצים מחברי דו''ח אמ''ן "עד שתבורר מידת הסיכון הנשקפת מהזנים המוטנטים (בריטי, דרום אפריקאי וברזילאי), אנו ממליצים לנקוט צעדי מנע חריפים על מנת למנוע את התפשטותם - מניעת כניסה שלהם לישראל, וקטיעת שרשראות הדבקה שכבר החלו."

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<