חדשות

זיהום אוויר וקורונה: ארגוני לב מובילים קוראים לנקוט פעולה להפחתת ההשפעות המזיקות של זיהום אוויר על הבריאות (J Am Coll Cardiol)

31/01/2021

 

ארבעה ארגונים קרדיווסקולאריים מובילים – ה-World Heart Federation, American College of Cardiology, American Heart Association ו-European Society of Cardiology – יצאו בקריאה משותפת לקהילה הרפואית ורשויות הבריאות לנקוט פעולה להפחתת ההשפעות המזיקות של זיהום אוויר על המצב הבריאותי. ההצהרה פורסמה במקביל במספר כתבי עת.

 

עדויות בספרות הרפואית מוכיחות כי זיהום אוויר מוביל לעליה בסיכון למחלות לב וכלי דם, כולל אוטם לבבי ואירוע מוחי, כמו גם סוכרת ומחלות נשימתיות. עדויות לאחרונה הציעו עוד כי זיהום אוויר מעלה את הסיכון למחלה חמורה יותר על-רקע COVID-19 ולסיכון מוגבר לתמותה עקב הזיהום הנגיפי. זיהום אוויר עשוי גם להגדיל את הסיכון להדבקה בנגיף הקורונה עקב ההשפעה של זיהום על שיעול תדיר יותר.

 

לאור הסכנה המשולשת הנ"ל של זיהום אוויר, COVID-19 ומחלות לב וכלי דם, דרושה פעולה דחופה. למרות שזיהום אוויר היה נושא חשוב עוד לפני מגפת הקורונה, המגפה הנוכחית מדגישה עוד יותר את חשיבות נקיטת פעולה כנגד לצמצם את ההשפעה המזיקה של זיהום אוויר.

 

הכותבים קוראים לפעולות מובנות להפחתת פליטת מזהמים לאוויר וחשיפה מזיקה לבריאות. הם קוראים לארגונים רפואיים לנקוט בפעולות הבאות:

·       קריאה להפחתת זיהום אוויר כמדד בריאות, מחקר נוסף בנושא איכות האוויר וההשפעה על מחלות לב וכלי דם, והתערבויות להפחתת זיהום אוויר והשפעותיו על מחלות לא-מדבקות.

·       לספק למטופלים אמצעים אישיים להפחתת חשיפה, דוגמת מערכות סינון אוויר בחדר.

·       לשלב זיהום אוויר לגישות ניהול תחלואה, לדוגמא, דרך שימוש במדדי איכות אוויר.

·       להשתתף בפיתוח קווים מנחים בנושא זיהום אוויר ומחלות לב וכלי דם.

·       לתמוך במשרדי סביבה, אנרגיה ותחבורה במאמצים להפחתת זיהום אוויר.

·       לעבודה במטרה לחנך ולהגביר מודעות אודות התועלת הקרדיווסקולארית של אוויר נקי.

·       לשתף פעולה עם מקבלי החלטות בכריכים במדינה, באזור ובעולם במטרה לתת עדיפות לנושאי מחלות לב על-רקע זיהום אוויר.

 

על הרופאים מוטלת האחריות לחנך את המטופלים, העמיתים והקהילה שלהם בנושא זיהום אוויר והסיכון למחלות לב וכלי דם.  מאחר וזיהום אוויר עלול לפגוע בבריאות הלב ובבריאות המוח, עם השפעה לא-פרופורציונאלית באזורים עניים, הממוקמים בסמיכות למקורות זיהום אוויר, חובה להתייחס לבעיה הנ"ל ברמה העולמית במטרה להפחית את נזקי זיהום אוויר בכלל הציבור.

 

J Am Coll Cardiol. Published online January 28, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<