חדשות

טיפול כנגד GM-CSF – גישה טיפולית חדשה לטיפול בקורונה (EULAR)

11/06/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

טיפול ניסיוני בנוגדן החד-שבטי mavrilimumab שיפר משמעותית את תוצאות הטיפול בחולי COVID-19 כאשר ניתן בנוסף לטיפול הסטנדרטי, כך הראה מחקר פאזה 2 שהוצג בכנס של הליגה האירופית נגד ראומטיזם (EULAR). המחקר הראה כי בקרב מטופלים שלא היו מונשמים בתחילת המחקר, אך היו עם COVID-19 קשה עם מדדי דלקת מוגברים, אלו שקיבלו Mavrilimumab היו בסיכון נמוך ב-65% להידרדר להנשמה או למוות תוך 29 יום.

Mavrilimumab מכוון ל-GM-CSF, החיוני להומאוסטזיס בריאות ולוויסות דלקת ומערכת החיסון. GM-CSF נמצא כמעורב בהסננה משמעותית וחריגה של לויקוציטים והפעלתם בריאות במקרי COVID-19, ועשוי לתרום לכשל נשימתי ולמוות בחולים אלה. חסימתו מגבילה את איתות הציטוקינים ומווסתת את התהליך הדלקתי. הניסיון בטיפול ב-Mavrilimumab כולל שני ניסויי פאזה 2, אחד לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית והשני בדלקת עורק הרקה (giant cell arteritis). היו גם שני מחקרים קטנים שבדקו טיפול בנוגדן ל-COVID-19 שהראו תוצאות חיוביות.

המחקר הנוכחי כלל 116 חולים אשר חולקו באקראי לפלצבו או לטיפול ב-Mavrilimumab, כאשר התוצא העיקרי שנבדק היה שיעור החולים החיים שאינם מונשמים לאחר 29 יום. ביום ה-29, שיעור החולים החיים שאינם מונשמים היה גבוה ב-12.3% בקבוצת ה-mavrilimumab (86.7% לעומת 74.4%), עם p value של 0.1224, אשר עמד בתקן הראייתי שנקבע מראש של 0.2. התמותה לאחר 29 יום הייתה נמוכה ב-12.5% בקבוצת ה-mavrilimumab (8% לעומת 20.5%), עם יחס סיכון של 0.39, ו-P = 0.0726.

הטיפול נסבל היטב ולא נצפו תופעות לוואי חמורות הקשורות לטיפול. חולה אחד השוהה באזור אנדמי לשחפת פיתח שחפת פעילה 10 ימים לאחר שקיבל Mavrilimumab במינון של 10 מ"ג לק"ג. עם זאת, החולה קיבל קורטיקוסטרואידים במינון גבוה, גורם סיכון ידוע להפעלה מחודשת של שחפת, כך שהקשר לטיפול ב-Mavrilimumab אינו וודאי. אירועים טרומבוטיים, סיבוך מוכר של COVID-19, התרחשו בזרוע הפלצבו בלבד, עם חמישה מקרים.

לכתבה ב-Medpage today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<